Połączenie salonu z kuchnią to ostatnio jedno z popularniejszych rozwiązań, zwłaszcza jeśli dysponujemy mniejszą przestrzenią. Kuchnia połączona z salonem ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Za jej plus niewątpliwie można uznać, to że niezależnie od tego czy jesteśmy w kuchni czy w salonie, możemy spędzać czas z rodziną czy przyjaciółmi. Do minusów często zalicza się zapachy dochodzące z kuchni i docierające do salonu czy konieczność dokładniejszego sprzątania kuchni, ponieważ jest ona zawsze "na widoku". Niemniej jednak czasem nie mamy wyjścia i nie możemy zdecydować, czy wybrać kuchnię otwartą czy zamkniętą. Podpowiadamy więc, jak rozsądnie i funkcjonalnie urządzić salon z aneksem kuchennym.

Spójny wystrój

Przede wszystkim warto postawić na spójny wystrój. Meble kuchenne nierzadko są teraz niemal tak ładne i efektowne co meble salonowe, dzięki czemu mogą razem stanowić spójny element wystroju całego wnętrza. Warto w takim wypadku postawić na jednolitą kolorystykę i minimalistyczne fronty kuchenne, dzięki czemu nie będą one przytłaczać całości wnętrza, a stanowić jego doskonałe uzupełnienie. Funkcjonalny i nowoczesny projekt to klucz do tego, by kuchnia nie przytłoczyła części salonowej.

Kuchnia nie całkiem otwarta

Innym pomysłem na salon z aneksem kuchennym jest nie całkiem otwarcie pomieszczenia. Jeżeli planujemy dopiero wyburzyć ściankę, która powiększy nam przestrzeń kuchenną i połączy ją z salonem, to możemy zamiast pozbywać się całej ściany - usunąć jedynie jej część. Możemy również pozostawić niższą ściankę działową lub podzielić przestrzeń za pomocą mebli. Popularnym sposobem jest wybór wyspy kuchennej, stołu, kredensu czy murowanego barku.

Wyspa kuchenna

Wyspa kuchenna to rozwiązanie, które sprawdzi się raczej w większych pomieszczeniach, jednak jest niewątpliwie bardzo efektowne i funkcjonalne. Sprawdzi się przede wszystkim dla osób, których życie rodzinne i towarzyskie często przenosi się do kuchni. Jeżeli dodatkowo chcemy oddzielić nieco przestrzeń salonu od kuchni, możemy wybrać wyspę z podwyższaną ścianką, która efektownie osłoni część kuchenną od dziennej. W sklepach dostępne są również wyspy ruchome lub wolnostojące, które nieco bardziej przypominają duży stół lub blat roboczy. Może to być świetne uzupełnienie nowoczesnego wnętrza.

Projektując i urządzając salon z aneksem kuchennym warto pamiętać, o tym by całość była ze sobą spójna i żaden element nie przytłaczał innego. Dodatkowo pamiętajmy o zróżnicowanym oświetleniu, dzięki czemu możemy nadać odpowiedni klimat salonowi i zapewnić sobie funkcjonalność w części kuchennej.