7 domowych sposobów na obgryzanie paznokci

Justyna Dereń | 21.02.2023 23:35
| Unsplash.com

Marzysz o ładnych, zdrowych paznokciach, ale ciągle je obgryzasz? Jak w przypadku każdego złego nawyku, może trudno Ci się od tego odzwyczaić.  Obgryzasz paznokcie, nie zdając sobie nawet z tego sprawy? Sprawdź, jak zerwać z brzydkim nawykiem!

Kup piłeczkę antystresową

Obgryzanie paznokci często wywołane jest stresem, niepokojem, a nawet nudą. Niektóre osoby traktują go jako sposób radzenia ze stresorami. Należy jednak podkreślić, że wspomniany nawyk uszkadza paznokcie, a także zwiększa ryzyko infekcji z powodu dużej ilości drobnoustrojów zgromadzonych pod płytką. Jeśli nie wiesz, co zrobić z rękami, sięgnij po piłeczkę antystresową. Poszukaj też skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem. Nie zniechęcaj się, czasami ich opanowanie może Ci zająć lata.

Nałóż żel z aloesu na paznokcie

Żel z aloesu może mieć nieprzyjemny, gorzki smak, dlatego warto posmarować nim płytkę paznokciową. Działa jako naturalny środek odstraszający przed obgryzaniem paznokci. Proponowany żel pozyskiwany jest z liści aloesu. Wetrzyj go w paznokcie i poczekaj minutę, aż wyschnie. Żel możesz nakładać na lakier lub naturalną płytkę. Pamiętaj, by po każdym umyciu rąk, zaaplikować  go ponownie. Dzięki temu paznokcie będą miały gorzki smak. Żel skutecznie regeneruje skórki i płytkę. Słynie z właściwości antybakteryjnych, dzięki czemu chroni przed stanem zapalnym. Aloes może czasami wywołać reakcję alergiczną, w związku z tym wykonaj wcześniej test skórny. 

Wetrzyj czosnek w paznokcie

Jeśli nie lubisz czosnku, nałóż go na  paznokcie. Sprawdzi się doskonale jako odstraszacz. Wystarczy, że posiekasz pół ząbka czosnku i wetrzesz go w płytkę. Poczekaj minutę, aby się wchłonął. 

Sięgnij po gorzką tykwę

Gorzka tykwa, znana również jako gorzki melon, ma gorzki smak. Dzięki temu skutecznie zniechęci Cię do obgryzania paznokci. Możesz ją zmiażdżyć, a następnie nałożyć sok na paznokcie i pozostawić do wyschnięcia. W niektórych sklepach znajdziesz też gotowy preparat z gorzkiej tykwy.

Przygotuj miksturę z oliwy oliwek i czosnku

Jeśli chcesz wzmocnić paznokcie, sięgnij po oliwę z oliwek. Namocz kilka ząbków czosnku w oliwie i pozostaw na dzień. Teraz możesz nałożyć mieszankę na płytkę. Oliwa z oliwek ją odżywi, a czosnek pomoże Ci się pozbyć brzydkiego nawyku.

Zrób sobie manicure

Jeśli wydajesz ciężko zarobione pieniądze na manicure lub malujesz paznokcie nowym lakierem, chcesz się nimi nacieszyć. Istnieje duża szansa, że nie będziesz obgryzała paznokci. Umów się do kosmetyczki i sprawdź, czy ten sposób zadziałał! 

Możesz też obciąć lub spiłować paznokcie na krótko. Choć wydaje się to oczywiste, wiele osób pomija tę metodę. Warto ją wypróbować!

Nagradzaj siebie!

Niezależnie od tego, czy uda Ci się przetrwał cały dzień, czy miesiąc bez obgryzania paznokci, doceń siebie. Zaplanuj nagrody za osiągnięcie kamieni milowych. Możesz sobie zafundować ładny manicure lub element garderoby. Pozytywne wzmocnienie pomoże Ci osiągnąć wytyczony cel. Jeśli zaczniesz obgryzać paznokcie, nie oceniaj siebie zbyt surowo. Pamiętaj, że wszyscy popełniamy błędy. Po prostu zacznij od nowa!

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu