Ogrzewanie podłogowe cieszy się coraz większą popularnością. Skutecznie zmienia całą podłogę w grzejnik, zapewniając wyższy komfort. W porównaniu do tradycyjnego systemu grzewczego działającego zwykle w temperaturze 65 stopni Celsjusza, wymagana temperatura zasilania ogrzewania podłogowego wynosi około 40-45 stopni Celsjusza. Sprawdź, co jeszcze warto o nim wiedzieć.
Czym jest ogrzewanie podłogowe?
Można go wykorzystać do ogrzania podłogi lub jako główne źródło ciepło. W tym drugim przypadku zastępuje tradycyjne grzejniki. Występuje w dwóch formach: elektrycznej i wodnej. Systemy elektryczne wykorzystują kable do generowania ciepła, podczas gdy systemy wodne obejmują wypełnione ciepłą wodą rury, zasilane przez kocioł lub pompę ciepła i zwykle ukryte w jastrychu.
Działa naprawdę dobrze z technologią odnawialną. Może pomóc w zapobieganiu zimnym punktom i przeciągom w domu. Eliminuje to potrzebę stosowania grzejników, co z kolei zapewnia większą elastyczność w projektowaniu, jeśli chodzi o układ i rozmieszczenie mebli. Sprawdzi się również doskonale w domu na otwartym planie. Chociaż najlepiej jest go zainstalować w momencie budowy, ogrzewanie podłogowe można wdrożyć w istniejącej nieruchomości, pod warunkiem, że wybierzesz opcję niskoprofilową.
Jeśli zdecydujesz się na system ogrzewania podłogowego w całym domu, do każdego pomieszczenia należy poprowadzić osobne rury. Dzięki temu możesz kontrolować temperaturę w każdym wnętrzu. Nie musisz wtedy ogrzewać niezamieszkanych pomieszczeniu.
Jaką grubość podkładu podłogowego należ zastosować przy ogrzewaniu podłogowym?
Grubość podkładu podłogowego, na którym osadzone są ciepłe rury wodne, ma kluczowy wpływ na sposób użytkowania systemu. Jeśli zastosujesz gruby jastrych, musisz się liczyć z dłuższym czasem reakcji, potrzebnym na rozgrzanie i ochłodzenie. Jeżeli użyjesz cieńszego jastrychu, czas reakcji automatycznie się skróci.
Podkład betonowy powinien mieć przynajmniej 75 mm grubości. Pamiętaj też o izolacji poliuretanowej. Warstwa ochronna powinna mieć minimum 50 mm. Zwykle układa się ją pod podłożem, by ciepło nie przedostało się do gruntu, chociaż w niektórych sytuacjach umieszcza się ją na podłożu.
Zanim pierwszy raz włączysz ogrzewanie podłogowe, poczekaj, aż jastrych całkowicie wyschnie. Skorzystaj tutaj z pomocy fachowca, który doradzi, ile musisz poczekać. Pamiętaj również, by stopniowo podnosić temperaturę. Najpierw ustaw ją na minimum, codziennie podwyższając o 2 stopnie Celsjusza. Maksymalna temperatura dla posadzek betonowych wynosi 50 ° C. Beton jest doskonałym przewodnikiem ciepła i dobrze go zatrzymuje.
Sterowanie systemem ogrzewania podłogowego
System zarządzania ogrzewaniem podłogowym składa się z cyfrowego sterowania strefowego, pozwalającego ustawić optymalną temperaturę w pomieszczeniu oraz korektorów i zaworów. Kontrolę strefy umieść w łatwo dostępnym miejscu, by w każdej chwili zmienić temperaturę, z kolei korektory zainstaluj dyskretnie pod schodami lub w schowku. Dzięki temu nie będą rzucać się w oczy. Ogrzewanie podłogowe sprawdzi się doskonale w nowoczesnym, energooszczędnym domu.