Główna różnica między różnymi materiałami podłogowymi i ich przydatnością do stosowania we wspomnianym systemie ogrzewania tkwi w przewodnictwie cieplnym. Podłoga powinna dobrze przewodzić ciepło, dzięki czemu szybciej się nagrzeje i będzie bardziej wydajna. W tej sytuacji najlepiej sprawdzą się płytki i kamień. Warto jednak podkreślić, że dla niemal każdego materiału można znaleźć kompatybilny system ogrzewania podłogowego.
Płytki, kamień i jastrych polerowany
Płytki i kamień mają wysoką przewodność cieplną, co oznacza, że ciepło rury lub drutu szybko przenosi się na powierzchnię podłogi. Dodatkowo wspomniane materiały dobrze go zatrzymują, dzięki czemu system staje się wydajny. Ze względu na doskonałe właściwości termiczne możesz je stosować w miejscach o dużych utratach ciepła, takich jak ogrody zimowe. Podgrzewając takie materiały do 29 stopni Celsjusza albo więcej, dają moc grzewczą do 200 W/m2.
Podłogi z kamienia naturalnego są nieco grubsze niż płytki ceramiczne i porcelanowe, dlatego nagrzewają się nieco wolniej. Z drugiej strony dłużej zatrzymują ciepło, nigdy się nie rozszerzają ani nie kurczą. Co ważne, kamień nie może się zdegradować.
Drewno
Dodając system grzewczy pod drewnianą podłogę, zapewnisz wysoki komfort w każdym pomieszczeniu. Poszukaj gęstszych i cieńszych desek, które szybciej się nagrzewają. Większość podłóg drewnianych i laminowanych dobrze toleruje temperatury 81-85 stopni Celsjusza. Upewnij się jednak, że dany styl lub materiał nadaje się do ogrzewania podłogowego. W ten sposób unikniesz przykrych niespodzianek.
Wykładzina podłogowa
Wykładzina wprowadza do wnętrza przytulną atmosferę. Jeśli dodatkowo zdecydujesz się na ogrzewanie podłogowe, zapewnisz sobie większy komfort. Wybierając wykładzinę, zwróć uwagę na jej grubość i odporność termiczną podkładu. Większość producentów podaje parametry cieplne.
Płyta winylowa
Ogrzewanie podłogowe można zainstalować pod winylowymi płytami, płytkami i luksusowymi panelami. Pamiętaj, by przed montażem sprawdzić zalecenia producenta dotyczące ogólnych temperatur. Ogólnie rzecz biorąc, zacznij od 21 stopni Celsjusza w pierwszych 24 godzinach użytkowania. Później temperatura może wzrosnąć do 29 stopni.
Podłogi laminowane
Jeśli chcesz zamontować ogrzewanie podłogowe, zwróć uwagę na laminat. Umożliwia równomierne przenikanie i rozpraszanie ciepła. Pamiętaj jednak, by zachować niezbędne środki ostrożności. Wilgoć uciekająca z systemów hydraulicznych może uszkodzić podłogę. Zadbaj również o to, by temperatura systemu nie przekraczała maksymalnej wartości zalecanej przez producenta. Zawartość drewna w laminacie w połączeniu z podkładem z pianki zapewnia ogólne poczucie komfortu. Taką podłogę warto więc zastosować przede wszystkim w zimnych pomieszczeniach.
Czy ogrzewanie podłogowe można zamontować pod betonową posadzką?
Taka posadzka jest jednorodna, dlatego w tym przypadku się nie sprawdzi. Systemy promiennikowe należy montować pod podłogą składającą się z kilku warstw. Dzięki temu można schować rury pod górną warstwą. Wspomniany system może być osadzony w betonowej płycie podłogowej tylko wtedy, gdy zostanie dodana kolejna powłoka wierzchnia, taka jak płytki.