Olejki eteryczne mogą być Twoim sekretem zdrowego i zrównoważonego zdrowia emocjonalnego. Ekstrahuje się je ze źródeł naturalnych, za pomocą destylacji pary wodnej i innych sposobów, takich jak ekspresja lub ekstrakcja rozpuszczalnikiem. Oleje te niezwykle popularne w produkcji perfum i kosmetyków, a także w aromaterapii.

Jak używać olejków eterycznych?

Możesz używać olejków w saunie pokojowej, kojących kąpielach, masażach, inhalacjach lub miejscowo. Jednak jeśli chcesz je zastosować miejscowo, zrób wcześniej próbny test na małej powierzchni skóry, aby wykluczyć alergie i podrażnienia skóry.

Pamiętaj jednak, że niektóre olejki eteryczne, takie jak olejek z drzewa herbacianego, olejek rozmaronowy itp. nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Proponowane olejki również wykorzystywane jako środki aromatyzujące w żywności i napojach, a także dodawane jako substancje zapachowe do kadzidła, odświeżaczy powietrza i środków czystości.

Dlaczego warto stosować olejek goździkowy?

Wspomniany olejek ma dość mocny, ostry i ziemisty zapach. Zawiera przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe, przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, afrodyzjakowe, przeciwwirusowe, antyseptyczne, przeciwzapalne i stymulujące właściwości.

Proponowany olejek jest jednym z najlepszych sposobów leczenia bólu zębów i chorób dziąseł. Niektóre pasty do zębów, płyny do płukania ust i do pielęgnacji jamy ustnej i leki zawierają olejek goździkowy jako kluczowy składnik. Można po prostu umieścić niewielką ilość na wacik i natrzeć nim bolący ząb i okoliczne dziąsła, aby zmniejszyć dokuczliwy ból zęba i obrzęk dziąseł. Możesz także użyć rozcieńczonego olejku goździkowego, by skutecznie wyleczyć grzybicę stóp, kolczastą wysypkę ciepła, zakażenia grzybicze, niestrawność, bóle głowy, astmę i bóle uszu. Można nawet rozlać olejek, by skutecznie odstraszyć komary i inne owady.

Środki ostrożności

Goździkowy olejek jest bardzo silny, dlatego trzeba go zawsze rozcieńczyć przed użyciem. Kobiety w ciąży i osoby, które mają problemy z wątrobą lub nerkami nie powinny używać tego oleju. Jeśli zaś jesteś uczulony na eugenol, główny składnik olejku goździkowego, unikaj go.

Z czego słynie olejek kadzidłowy?

Proponowany olejek ma leśny, ciepły i balsamiczny zapach. Znajduje się w wielu kadzidełkach i kosmetykach. Wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie, głównie ze względu na jego antyseptyczne, dezynfekujące, ściągające, moczopędne, wykrztuśne i uspokajające właściwości. Dodatkowo wspiera układ trawienny.

Miejscowe stosowanie rozcieńczonego płynu pomaga skutecznie leczyć trądzik, zmarszczki, drobne oparzenia, czyraki i blizny, a także użądlenia owadów, wysypki, skaleczenia i zadrapania. Możesz też dodać kilka kropli olejku kadzidłowego do dowolnego oleju warzywnego i używać go do masażu ciała, by poprawić nasz sen, zmniejszyć lęk i skutecznie walczyć ze stresem. Dodaj kilka kropli na chusteczkę i wdychaj olejek kadzidłowy, by łagodzić przekrwienie nosa i leczyć ból głowy i migrenę.

Jakie właściwości ma jeszcze olejek kadzidłowy?

Po dodaniu go do kąpieli, pomaga zmniejszyć ból ciała, bóle menstruacyjne i bóle stawów. Naukowcy odkryli ponadto, że niektóre właściwości olejku kadzidłowego pomóc nawet w zatrzymaniu rozprzestrzeniania się raka. Jeśli umieścisz go w nawilżaczu powietrza, skutecznie odstrasza muchy i komary.