Ostrokrzew - magiczny i wytrzymały
Ostrokrzewy od średniowiecza uważane są za wyjątkowe rośliny, które mają moc odstraszania złych demonów. Właśnie dlatego w trakcie Bożego Narodzenia ozdabiamy ostrokrzewem domy. Te ozdobne krzewy kochamy po dziś dzień i podziwiamy je za wytrzymałość w trakcie niskich temperatur. Chcesz mieć taki w swoim ogrodzie? Zobacz, co musisz wiedzieć!
Najpopularniejsze odmiany
W polskich ogrodach najczęściej możemy spotkać ostrokrzew kolczasty. To dosyć duży krzew, który może osiągnąć okazałe rozmiary. Posiada skórzaste, półokrągłe liście, jego żeńskie odmiany miewają drobne, koralowe owoce, które są trujące. Trzeba jednak uważać na ich rodzaj, ponieważ niektóre nich nie są odporne na mróź. Najbardziej wytrwała odmiana to Alaska o czerwonych owocach (żeńska).
Interesującym rodzajem ostrokrzewu kolczastego, niepodobnym do tego gatunku, jest Myrtifolia. Jej liście są drobne, rośnie wolniej i jest dosyć krępa. Barwne liście posiadają zaś odmiany m.in. 'Argentea Marginata' oraz 'Rubricaulis Aurea'. Pierwsza z nich posiada bardzo kolczaste liście z kredowym brzegiem, liście drugiej są żółtawe na końca i miękko zakończone.
Ostrokrzewy - najbardziej odporne odmiany
Jednym z najbardziej odpornych gatunków jest ostrokrzew karbowany z Japonii. Ma drobne liście o gładkich brzegach i czarne owoce. Jest bardzo wytrzymały na mróz, a jego liście posiadają zwarty pokrój. Inne najbardziej odporne ostrokrzewy to: Convexa', Green Lustre, Bruns. Niestety w Polsce bardzo ciężko jest je dostać. Bez trudu kupimy jednak Golden Gem mający drobne, żółte liście. Jest dosyć wrażliwy na chłód, ale dzięki swojemu drobnemu ksztłtowi łatwo zimuje.
Oprócz tego do warunków naszego kraju nadaje się także Meservy i jego odmiany jak: Blue Angel i Blue Princess, czyli odmiana żeńska i męska. Można go uprawiać w pojemnikach albo w formie żywopłotów czy w kępach i kompozycjach ogrodowych.
Ostrokrzewy gubiące liście
Ostrokrzew okółkowy posiada owalne ciemnozielone liście o gładkich brzegach. Jesienią liście przybierają odcienie żółci, a następnie opadają. Odmiana ta pochodzi z północnych Stanów Zjednoczonych i Kanady. Jest wyjątkowo odporna na niską temperaturę, więc bez problemu nadaje się do naszego kraju. Owoce utrzymują się długo na bezlistnych gałązkach. Aby krzewy obficie owocowały, należy sadzić obok siebie męskie i żeńskie egzemplarze.
Pielęgnacja ostrokrzewów
Ostrokrzewy najlepiej sadzić w miejscach osłoniętych od wiatrów i lekko zacienionych. Dobrze też jeśli będą z daleka od dzieci ze względu na trujące owoce. Bedą dobrze rosły w lekko kwaśnych i żyznych glebach o odpowiedniej wilgoci. Trzeba pamiętać, aby przed nadejściem zimy odpowiednio je nawodnić. W zimę musimy zabezpieczać je przed mrozem okrywając kopczykiem z kory nasadę krzewów. Część nadziemną można przykryć słomą.