Zabawa w piaskownicy to doskonałe zajęcie dla każdego maluszka. Rozbudza jego ciekawość i kreatywność. Uczy logicznego myślenia i twórczego rozwiązywania problemów. Kształtuje też jego wyobraźnię przestrzenną. Jeśli lubisz majsterkować, możesz zbudować piaskownicę, a jeśli nie, w sklepach znajdziesz gotowe zestawy. Przed wyjęciem młotka i gwoździ zastanów się, gdzie chcesz postawić piaskownicę i dobrze przygotuj podłoże.

Sprawdź wymiary

Jeśli kupujesz gotowy zestaw, musisz dla niego znaleźć odpowiednie miejsce. Jeżeli tworzysz piaskownicę od podstaw, zyskujesz większą swobodę. W obu przypadkach zastanów się, czy obszar jest na tyle duży, by spokojnie ją pomieścić. Dokonaj wstępnych pomiarów, by uniknąć niepotrzebnych wycieczek do sklepu i rozczarowania dziecka.

Myśl długoterminowo

Piaskownica to zazwyczaj element tymczasowy. Kiedy dzieci podrosną, wybiorą inne zabawki i zajęcia. Dlatego spróbuj znaleźć miejsce, w którym będziesz mógł kiedyś zasiać trawę lub przekształcić z powrotem w ogród.

Zwróć uwagę na słońce

Piaskownice znajdują się na otwartej przestrzeni, co oznacza, że ekspozycja Twojego malucha na słońce i promieniowanie ultrafioletowe wzrośnie. Jeśli to możliwe, postaw piaskownicę w miejscu, w którym jest choć trochę cienia, na przykład pod drzewem. W ten sposób zmniejszysz ekspozycję na słońce.

Zbuduj piaskownicę

Jeśli chcesz zbudować kwadratową piaskownicę, użyj sznurka, by zachować prawidłowy kształt. Inne formy mogą wymagać dodatkowego kopania w ziemi. Teraz usuń ziemię i trawę. W razie potrzeby wyrównaj podłoże.

Nawet jeśli wykopałeś trawę i chwasty, nie oznacza to, że nie wrócą. Zepsują wygląd piaskownicy i odbiorą dzieciom część radości. Na szczęście w większości centrów ogrodniczych znajdziesz tkaninę przeciw chwastom, która może temu zapobiec. Co ważne, możesz jej ponownie użyć po rozmontowaniu piaskownicy.

Plastikowa czy drewniana piaskownica?

Plastikowa piaskownica występuje w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Zwykle dołączony jest do nich pokrowiec, którym możesz zasłonić piaskownicę, gdy pada. Dodatkowo można ją łatwo przenosić i przechowywać. Pamiętaj, by ustawić ją na płaskiej powierzchni. Jeśli chcesz, wypełnij ją wodą, wtedy będzie pełnić funkcję brodzika.

Z kolei drewniana piaskownica jest znacznie większa, dzięki czemu może się w niej bawić jednocześnie kilkoro dzieci. Nie posiada podstawy, która ułatwia odprowadzanie wody i sprawia, że deszcz w naturalny sposób oczyszcza piasek. Pamiętaj, by podłożyć pod nią tkaninę przeciw chwastom. Drewno (najczęściej sosna), z którego zbudowana jest piaskownica, jest odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Co ważne, produkty do obróbki drewna, są bezpieczne dla dzieci. Dzięki temu możesz ją trzymać na zewnątrz przez cały rok. Zazwyczaj dołączona jest do niej instrukcja, ułatwiająca montaż.

Oprócz tego zwróć uwagę na funkcje, jakie oferuje dany model. Niektóre piaskownice są wyposażone w regulowany dach, który chroni przed słońcem, inne mają wbudowane ławki.  W ofercie znajdziesz też piaskownicę z nóżkami, dzięki czemu możesz ustawić ją na balkonie lub tarasie. Czasami kwadratowe i prostokątne wersje mają osłony ochronne na narożniki, by zapobiec wypadkom.