Płyty gipsowo-kartonowe: rodzaje i zastosowanie płyt gk

Zuzanna Gąsiorowska | 25.08.2023 14:48

Płyty gipsowo-kartonowe coraz częściej są wykorzystywane do wykonywania ścianek działowych, podwieszanych sufitów czy okładzin ściennych. Chronią przed wilgocią, pleśnią oraz ogniem. Ponadto stanowią doskonałą barierę akustyczną. Poznaj najczęściej wybierane rodzaje płyt gk oraz ich zalety.

płyty gipsowo-kartonowe
płyty gipsowo-kartonowe | fot.elements.envato.com

Płyty gipsowo-kartonowe – rodzaje

Standardowe płyty gipsowo-kartonowe to najczęściej wykorzystywany rodzaj płyt. Mają jasnoszary odcień oraz niebieskie napisy. Wykonuje się z nich m.in. ścianki działowe, zabudowy sufitowe i okładziny ścian. Warto dodać, że sprawdzą się w pomieszczeniach o wilgotności mniejszej niż 70%.

Wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe, nazywane również impregnowanymi, to doskonały wybór do łazienek i kuchni. Są one dostosowane do pomieszczeń, w których wilgotność powietrza jest mniejsza niż 85%. Warto jednak zaznaczyć, że tak duży poziom wilgotności nie powinien utrzymywać się dłużej niż 10 godzin na dobę. Jeśli chcesz wykorzystać wodoodporne płyty gk w kuchni lub łazience, koniecznie pokryj całą powierzchnię ścian materiałem odpornym na wilgoć. W przypadku, gdy płyty będą znajdować się w okolicach wanny lub prysznica, zabezpiecz je folią w płynie. Oprócz tego nie zapomnij o, niezbędnej w tym przypadku, wentylacji.

Ognioodporne płyty gk zawierają włókno szklane i są w stanie zatrzymać ogień dłużej niż standardowe płyty. Dobrze sprawdzą się jako osłona kominka i elementów nośnych budynku. Nie stosuj ich jednak w pomieszczeniach z dużym poziomem wilgotności. Ognioodporne płyty gk można łatwo rozpoznać po różowym odcieniu.

Oprócz trzech najpopularniejszych rodzajów płyt gk dostępne są również płyty specjalistyczne, takie jak:

  • płyty gk do gięcia na sucho i mokro, które służą do tworzenia zakrzywionych powierzchni w zabudowie wnętrz, ścian działowych, podwieszanych sufitów czy okładzin ściennych,
  • płyty gk dźwiękochłonne, które doskonale nadadzą się do wykonania podwieszanych sufitów i okładzin ściennych pochłaniających dźwięk,
  • płyty gk odporne na promieniowanie UV, które również dobrze sobie radzą z wysoką wilgotnością. Posiadają impregnowany rdzeń, który jest nie tylko odporny na wilgoć, lecz także zapobiega rozwojowi pleśni. Takie płyty sprawdzą się szczególnie w okolicach basenów i natrysków.

Zalety płyt gipsowo-kartonowych

Do największych zalet płyt gipsowo-kartonowych należy ich niewielka waga, co pozwala na łatwy montaż. Można je postawić w wielu miejscach, również w pomieszczeniach o dużej wilgotności np. w łazience i kuchni. Co więcej, można pod nimi schować różne, nieestetycznie wyglądające, instalacje. Płyty gk są gładkie i równe, dzięki czemu możliwe jest wykończenie ścian na różne sposoby – farbą, tapetą czy płytkami. Oprócz tego gips chłonie wodę, a wilgoć z płyt, po obniżeniu wilgotności powietrza, jest oddawana. Obecnie z łatwością można dopasować rodzaj płyt gipsowo-kartonowych do konkretnego wnętrza. Przykładowo do zabudowy poddasza lepiej użyć mniejszych płyt, a do tworzenia ścian dobrze jest skorzystać z nieco większych płyt.

Płyty gipsowo-kartonowe – zastosowanie

Płyty gipsowo-kartonowe są doskonałym elementem wykończeniowym.  Najczęściej wykorzystuje się je do budowy ścianek działowych rozdzielających pomieszczenia. Natomiast dzięki ich gładkiej i równej powierzchni, stosuje się je również jako okładziny ścienne. Płyty gk nadają się do tworzenia podwieszanych sufitów, które ukrywają np. instalacje elektryczne. Co więcej, służą też do zabudowy strychu, poddasza i zakrycia konstrukcji nośnej budynku. W ten sposób chronią konstrukcję budynku przed działaniem ognia.

Artykuły z kategorii
Artykuły z portalu