Płyty gipsowo-kartonowe – rodzaje

Standardowe płyty gipsowo-kartonowe to najczęściej wykorzystywany rodzaj płyt. Mają jasnoszary odcień oraz niebieskie napisy. Wykonuje się z nich m.in. ścianki działowe, zabudowy sufitowe i okładziny ścian. Warto dodać, że sprawdzą się w pomieszczeniach o wilgotności mniejszej niż 70%.

Wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe, nazywane również impregnowanymi, to doskonały wybór do łazienek i kuchni. Są one dostosowane do pomieszczeń, w których wilgotność powietrza jest mniejsza niż 85%. Warto jednak zaznaczyć, że tak duży poziom wilgotności nie powinien utrzymywać się dłużej niż 10 godzin na dobę. Jeśli chcesz wykorzystać wodoodporne płyty gk w kuchni lub łazience, koniecznie pokryj całą powierzchnię ścian materiałem odpornym na wilgoć. W przypadku, gdy płyty będą znajdować się w okolicach wanny lub prysznica, zabezpiecz je folią w płynie. Oprócz tego nie zapomnij o, niezbędnej w tym przypadku, wentylacji.

Ognioodporne płyty gk zawierają włókno szklane i są w stanie zatrzymać ogień dłużej niż standardowe płyty. Dobrze sprawdzą się jako osłona kominka i elementów nośnych budynku. Nie stosuj ich jednak w pomieszczeniach z dużym poziomem wilgotności. Ognioodporne płyty gk można łatwo rozpoznać po różowym odcieniu.

Oprócz trzech najpopularniejszych rodzajów płyt gk dostępne są również płyty specjalistyczne, takie jak:

  • płyty gk do gięcia na sucho i mokro, które służą do tworzenia zakrzywionych powierzchni w zabudowie wnętrz, ścian działowych, podwieszanych sufitów czy okładzin ściennych,
  • płyty gk dźwiękochłonne, które doskonale nadadzą się do wykonania podwieszanych sufitów i okładzin ściennych pochłaniających dźwięk,
  • płyty gk odporne na promieniowanie UV, które również dobrze sobie radzą z wysoką wilgotnością. Posiadają impregnowany rdzeń, który jest nie tylko odporny na wilgoć, lecz także zapobiega rozwojowi pleśni. Takie płyty sprawdzą się szczególnie w okolicach basenów i natrysków.

Zalety płyt gipsowo-kartonowych

Do największych zalet płyt gipsowo-kartonowych należy ich niewielka waga, co pozwala na łatwy montaż. Można je postawić w wielu miejscach, również w pomieszczeniach o dużej wilgotności np. w łazience i kuchni. Co więcej, można pod nimi schować różne, nieestetycznie wyglądające, instalacje. Płyty gk są gładkie i równe, dzięki czemu możliwe jest wykończenie ścian na różne sposoby – farbą, tapetą czy płytkami. Oprócz tego gips chłonie wodę, a wilgoć z płyt, po obniżeniu wilgotności powietrza, jest oddawana. Obecnie z łatwością można dopasować rodzaj płyt gipsowo-kartonowych do konkretnego wnętrza. Przykładowo do zabudowy poddasza lepiej użyć mniejszych płyt, a do tworzenia ścian dobrze jest skorzystać z nieco większych płyt.

Płyty gipsowo-kartonowe – zastosowanie

Płyty gipsowo-kartonowe są doskonałym elementem wykończeniowym.  Najczęściej wykorzystuje się je do budowy ścianek działowych rozdzielających pomieszczenia. Natomiast dzięki ich gładkiej i równej powierzchni, stosuje się je również jako okładziny ścienne. Płyty gk nadają się do tworzenia podwieszanych sufitów, które ukrywają np. instalacje elektryczne. Co więcej, służą też do zabudowy strychu, poddasza i zakrycia konstrukcji nośnej budynku. W ten sposób chronią konstrukcję budynku przed działaniem ognia.