Czasami nie możemy pozwolić sobie na wyodrębnienie oddzielnych pokoi dla dwojga rodzeństwa i dzieci muszą dzielić ze sobą jedna przestrzeń. To może prowadzić do konfliktów, ale jeśli odpowiednio zadbamy o podział pokoju, możemy sprawić, że rodzeństwo będzie żyć ze sobą w zgodzie. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Podział kolorami

Najprostszym sposobem na podzielenie pokoju dziecięcego jest wydzielenie granicy za pomocą odmiennych kolorów. Możemy do tego zastosować także kotarę czy parawan, które zapewnią starszemu dziecku nieco więcej prywatności, kiedy będzie tego potrzebować. Warto pamiętać, że zawsze należy zapewnić każdemu z dzieci osobne miejsce do nauki i odpoczynku, tak by mogło mieć swoje własne strefy, w których może czuć się swobodnie, nawet w obecności rodzeństwa.

Ścianka działowa

Jest wiele możliwości na stworzenie dwóch przestrzeni za pomocą ścianki działowej. Nam najbardziej przypadła do gustu wariacja na temat piętrowego łóżka. Pomieszczenie dzielimy solidną konstrukcją z dwiema wnękami o szerokościach, które zapewnią dzieciom komfortowy sen (80 - 90 cm). Wnęki powinny być usytuowane po przeciwnych stronach ścianki i na różnej wysokości.

Szafa jako granica

Kolejna propozycja to wprowadzenie granicy za pomocą szafy czy stabilnego regału. Dwie szafy możemy ustawić obok siebie, tak by otwierały się na różne strony pokoju, dzięki czemu mogą służyć obojgu z rodzeństwa niezależnie. Należy jednak pamiętać o wyborze odpowiednich mebli oraz ich właściwym zamontowaniu do podłogi, by nie stwarzały ryzyka przewrócenia się na któreś z dzieci. Plecy mebli możemy dodatkowo wykorzystać, np. montując dodatkowe wieszaki lub wykorzystać do stworzenia efektownych dekoracji.