Urządzenie przedpokoju w niewielkiej przestrzeni w taki sposób, by był nie tylko funkcjonalny, ale także prezentował się estetycznie, jest niekiedy wyzwaniem przekraczającym wiedzę i wyobraźnię przestrzenną przeciętnego posiadacza przedpokoju w wersji mini. W tym poradniku przedstawimy popularne sposoby radzenia sobie z tym dylematem sprawdzone zarówno przez architektów wnętrz jak i

Wybór koloru ścian i podłóg

Kolorystyka dużych powierzchni takich jak ściany czy podłogi odgrywa znaczącą rolę w każdym pomieszczeniu, a w takim, które nie posiada okien, a na dodatek ma skąpy metraż jest kwestią, której nie wolno bagatelizować. Najlepszy wybór to kolory jasne - biele, beże, odcienie szarości i pastele. Farby z tej palety nie przytłaczają i nie narzucają określonej koncepcji aranżacyjnej, łatwo dopasujesz do nich meble w różnym stylu, dlatego są praktycznym wyborem na lata.

Unikaj podłóg o gęstym, dużym lub krzykliwym wzornictwie. Najlepiej pasują podłogi jednolite w jasnych, uniwersalnych odcieniach. Jeśli do przedpokoju wchodzi się bezpośrednio z klatki schodowej lub dworu, płytki sprawdzą się jako bardziej praktyczne niż deski lub panele, łatwiej je czyścić i okazują się bardziej trwałe.

Warto wiedzieć: trickiem, który sprawdza się w wąskich przedpokojach jest pomalowanie dłuższych ścian jaśniejszym o ton kolorem względem ścian krótszych. Korzystne połączenie to np. biel + beż, popielaty + błękitny, kremowy +bananowy.

Meble w małym przedpokoju

Jeśli twój przedpokój posiada niewielki metraż, zapewne także reszta mieszkania nie grzeszy wielkością i przedpokój nie może być jedynie "ładnym miejscem", gdzie witasz gości - w pierwszej kolejności musi spełnić funkcje praktyczne. Jakie meble wybrać, aby nie marnować przestrzeni, która i tak jest już skąpa ? Polecamy wybierać szafki, komody i półki wąskie, a pnące się w górę. Wielu producentów mebli doskonale zna potrzeby klientów, którzy muszą urządzić niewielki przedpokój, dlatego znalezienie odpowiednich modeli nie jest trudne. W salonach meblowych można nabyć głównie wąskie szafki uchylne - najlepszy wybór, gdyż wykluczają konieczność wysuwania szuflad, jeśli chcesz sięgnąć po obuwie, czapki lub szaliki.

Światło i dodatki

Od razu wyeliminuj aranżacje wymagające dekoracji takich jak wazony, misy, figurki czy kwiaty, ponieważ po prostu nie masz na nie miejsca i w ciasnej przestrzeni będą jedynie irytować zamiast cieszyć oko. Zdecydowanie lepszym wyborem jest duże lustro, które optycznie powiększy przestrzeń lub gustowna fototapeta z przestrzennym widokiem: lasu, gór, pustej i długiej ulicy. Wyklucz obrazy zatłoczonych metropolii, zwierząt i ludzi. Zamiast otwierać perspektywę, zdominują przestrzeń.

Nie zapominaj o tym, by przedpokój mocno doświetlić. Jasno oświetlone pomieszczenia wydają się nawet o 25% większe! Żyrandol powinien posiadać przynajmniej cztery wejścia na żarówki. Alternatywą są sufity podwieszane wyposażone w halogeny, które zapewniają mocne, jasne światło. Warto wiedzieć: Umieść lustro na ścianie na przeciw wejścia. Zbudujesz w ten sposób iluzję, że przedpokój jest dwukrotnie większy/dłuższy.