Projekt gotowego domu – zalety
Jedną z zalet gotowych projektów domów jest ich szeroka oferta obejmująca zarówno domy z garażem i poddaszem, jak i bez nich. Dostępne są projekty budynków o różnym metrażu i z rozmaitymi udogodnieniami. Dodatkowo istnieje możliwość obejrzenia zdjęć domu i wizualizacji 3D. Istnieje też opcja pozwalająca na modyfikację gotowego projektu np. rozbudowanie go lub dodanie wersji lustrzanej konkretnego pomieszczenia. Co więcej, możesz dowolnie zmienić układ pomieszczeń oraz dodać wybrane udogodnienia. Widać więc, że wybór gotowego projektu domu nie oznacza, że nie możesz go lekko zmodyfikować. Oprócz tego, jeśli zdecydujesz się na gotowy projekt domu, otrzymasz także pełną dokumentację niezbędną do uzyskania zgody na budowę oraz szybciej znajdziesz ekipę wykonawczą. Dla kogo taka opcja będzie idealna? Przede wszystkim dla osób, które nie mają pomysłu na indywidualny projekt swojego domu oraz dla tych, którym zależy na szybkiej realizacji i niskiej cenie. Warto zaznaczyć, że gotowy projekt to koszt kilku tysięcy złotych, a czas od zamówienia projektu do jego dostarczenia wynosi około 5 dni roboczych.
Projekt gotowy – wady
Wadą gotowych projektów może okazać się powtarzalność wybranego domu. Oferta jest szeroka i zróżnicowana, ale każdy może z niej skorzystać, w związku z czym istnieje szansa, że projekt domu nie będzie w 100% unikalny. Aby choć trochę urozmaicić popularny projekt, wystarczy wprowadzić małe zmiany w wykończeniu elewacji. Niestety, nie zawsze możliwe jest wprowadzenie konkretnych zmian w projekcie czy dopasowanie go do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Jeśli więc masz nietypową działkę np. z dużymi spadkami, gotowy projekt domu nie będzie dobrym pomysłem. W takim przypadku niezbędny jest indywidualny projekt. Warto również wspomnieć o adaptacji w projekcie. Im większa ingerencja w konstrukcję budynku, tym większą kwotę należy zapłacić architektowi. Ceny wynoszą od tysiąca do kilku tysięcy złotych.
Projekt indywidualny – zalety
Projekt indywidualny doskonale sprawdzi się w przypadku działek o nieregularnych, nietypowych wymiarach, które znajdują się np. na grząskim gruncie. Również tam, gdzie występują duże spadki czy nieregularny teren taka opcja będzie idealna. Dzięki temu architekt stworzy projekt z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb domowników, warunków gruntowych czy aspektów prawnych. Weźmie również pod uwagę oświetlenie słoneczne, widok z działki oraz aspekty ważne dla klienta. Ponadto klient ma wpływ nie tylko na wygląd każdego pomieszczenia, lecz także na wybór rozwiązań technologicznych. Niekiedy zdarza się, że działka znajduje się na terenie parku narodowego lub jest objęta strefą ochrony konserwatorskiej. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem będzie indywidualny projekt domu, który powinien zawierać szczegółowe warunki budowy. Są one zapisane w warunkach zabudowy lub w miejscowym planie zagospodarowania terenu.
Projekt na zamówienie – wady
W porównaniu z gotowymi projektami, czas realizacji projektu indywidualnego może trwać nawet kilka miesięcy bez gwarancji dotrzymania terminu. Natomiast jego koszt to kilkanaście tysięcy złotych. Należy także zatrudnić odpowiednią ekipę budowlaną, która podejmie się budowy domu. Do wad indywidualnego projektu należą też liczne konsultacje z architektem i mnóstwo poprawek, przez co znacznie wydłuża się czas realizacji. Ponadto istnieje ryzyko, że wybrany architekt stworzy projekt, który nie będzie w pełni odpowiadał potrzebom i oczekiwaniom klienta – w ten sposób wydłuża się nie tylko czas, lecz także zwiększają się koszty takiego projektu.