Projektowanie wnętrz – o czym pamiętać?
Zanim zabierzesz się do urządzania swojego domu lub mieszkania, zastanów się, jak ma ono wyglądać. Zapoznaj się z planem pomieszczeń, aby wiedzieć, które ściany można wyburzyć, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ponadto warto poprosić specjalistę o ocenę techniczną stanu mieszkania. W dalszej kolejności stwórz kosztorys, aby odpowiednio przygotować się finansowo. Później zdecyduj, czy wolisz zaprojektować wnętrze samodzielnie, czy z pomocą architekta. Poniżej znajdziesz wady i zalety każdego z tych rozwiązań.
Samodzielne projektowanie wnętrz
Samodzielna aranżacja wnętrz pozwala na wprowadzanie zmian, nawet w trakcie prac remontowych. To ty decydujesz o wyglądzie pomieszczeń i ich funkcjonalności. To także dobry moment na zdobycie cennych umiejętności i doświadczeń, które być może przydadzą ci się także w przyszłości. W razie trudności pomocne okazują się różnego rodzaju filmiki instruktażowe dostępne w internecie. Jednak największą zaletą samodzielnego projektowania wnętrz są niższe koszty niż w przypadku zatrudnienia specjalisty.
Jeśli nie potrzebujesz pomocy fachowca, musisz się liczyć z tym, że czas realizacji znacznie się wydłuży. Będziesz potrzebował więcej czasu nie tylko na zaplanowanie przebiegu prac, lecz także na oszacowanie kosztów, zrobienie niezbędnych zakupów czy ustalenie szczegółów z ekipą remontową. Co więcej, to ty jesteś za wszystko odpowiedzialny. Jeśli nie lubisz mieć wszystkiego na swojej głowie, warto zastanowić się nad zatrudnieniem fachowca. Oprócz tego, podczas samodzielnego projektowania wnętrz, zwiększa się ryzyko popełnienia błędu, co przekłada się na wydłużony czas realizacji oraz zwiększenie kosztów.
Projektowanie z pomocą architekta wnętrz
Do największych zalet projektowania wnętrz z pomocą architekta należy jego wiedza i doświadczenie. Taki specjalista z pewnością posiada zmysł estetyczny, który pozwoli na stworzenie spójnego projektu domu lub mieszkania. Co więcej, zatrudnienie fachowca daje właścicielowi nieruchomości spokój i pewność, że praca zostanie wykonana profesjonalnie. Architekt będzie starał się dopasować aranżację do stylu życia mieszkańców, a jego wiedza pozwoli na stworzenie odpowiedniego projektu zarówno pod względem technicznym, jak i finansowym. Oprócz tego czas realizacji jest dość krótki, a specjalista może nadzorować postęp prac. Dzięki temu, że na bieżąco śledzi prace ekipy remontowej, zyskujesz pewność, że całość przebiegnie bezproblemowo.
Z kolei do największych wad zatrudnienia architekta wnętrz należy dość wysoka cena za realizację usługi. Może się okazać, że cena jest kilkukrotnie wyższa, niż samodzielne projektowanie domu czy mieszkania. Ponadto nie każdy lubi otwierać się przed obcą osobą i opowiadać o swoich preferencjach dotyczących aranżacji wnętrza. Natomiast jest to konieczne, aby architekt mógł wykonać swoją pracę jak najlepiej.