1. Usuń pozostałości farb i tapet
Na samym początku odpowiednio przygotuj ściany. Jeśli były malowane farbą wodorozcieńczalną, umyj je wodą z mydłem. Natomiast w przypadku, kiedy ściana była wyrównywana za pomocą gazet z klejem lub kiedy była pokryta farbą olejną, należy użyć specjalnego preparatu, a resztę usunąć szpachelką. Tapety powinno się ściągać i zdrapywać aż do tynku, a następnie umyć go wodą z szarym mydłem. Warto dodać, że gładź można położyć wyłącznie na suche i czyste podłoże.
2. Uzupełnij ubytki w ścianie
Kolejnym krokiem jest uzupełnienie wszelkich ubytków, takich jak pęknięcia czy uszkodzenia mechaniczne. Do naprawy niewielkich nierówności i wygładzenia chropowatego tynku doskonale sprawdzi się gładź polimerowa lub gipsowa. Natomiast większe ubytki wypełnisz gipsem szpachlowym lub elastyczną masą naprawczą, która jest w stanie uzupełnić pęknięcia o szerokości maksymalnie 5 mm. Warto dodać, że niewielkie ubytki można usunąć za pomocą gładzi, a w przypadku bardzo krzywych ścian sprawdzi się suchy tynk (płyty kartonowo-gipsowe). Po wygładzeniu ścian usuń luźne fragmenty tynku i inne pozostałości za pomocą papieru ściernego.
3. Zagruntuj powierzchnię
W przygotowaniu ścian do gładzi niezbędne jest zagruntowanie powierzchni. Jak to zrobić? Nałóż środek gruntujący lub grunt głębokopenetrujący na ściany – wetrzyj go mocno i dokładnie. Zacznij od rogów ścian. Masę nakładaj ciągłym ruchem, od dołu do góry, a następnie zbierz jej nadmiar. Zaprawa powinna mieć ok. 2 mm grubości. Dlaczego ta część jest tak ważna? Przede wszystkim, dlatego że cząsteczki tego preparatu przenikają głęboko do podłoża i zmniejszają jego chłonność, wiążą luźne kruszywa oraz zapobiegają zbyt szybkiemu oddawaniu wody do podłoża. Co więcej, w taki sposób zwiększa się jego przyczepność, a także wspomagane jest prawidłowe wysychanie preparatów, które są nakładane w dalszej kolejności.
4. Wybierz odpowiednią gładź
Równie ważne, co przygotowanie ściany, jest wybór odpowiedniej gładzi. W pomieszczeniach, w których poziom wilgoci jest znacznie wyższy niż w innych wnętrzach (kuchnia i łazienka), doskonale sprawdzi się masa szpachlowa z dodatkiem wypełniaczy polimerowych. Z kolei do piwnic, garaży i pomieszczeń gospodarczych, czyli pomieszczeń ze stałym poziomem wilgoci, proponujemy wybrać gładź wapienną, która jest odporna na grzyby i pleśnie. Kładzenie gładzi jest kolejnym, bardzo ważnym, krokiem w wyrównywaniu ścian. Pamiętaj, że gładkie i idealnie równe powierzchnie sprzyjają łatwej aplikacji farb i tapet, a także minimalizują ryzyko osadzania się na nich kurzu.