Remont z pomocą fachowców

Kiedy najlepiej sięgnąć po pomoc fachowców? Najlepiej wtedy, gdy planujesz duży, generalny remont domu lub mieszkania. Możesz liczyć na to, że ekipa podpowie, jakich materiałów użyć oraz gdzie warto je kupić. Ponadto specjaliści będą mieli własny sprzęt odpowiednio dopasowany do rodzaju wykonywanych czynności. W niektórych przypadkach pomoc fachowców jest niezbędna np. podczas prac związanych z instalacją elektryczną, gazową czy wodno-kanalizacyjną. Jeśli zabrałbyś się za to sam, ryzykowałbyś nie tylko bezpieczeństwo, lecz także różnego rodzaju wypadki np. zalanie. Kolejną korzyścią z zatrudnienia ekipy remontowej jest szybszy czas realizacji. Specjaliści posiadają wymaganą wiedzę, umiejętności, a także cenne doświadczenie, dzięki czemu są w stanie wykonać prace znacznie sprawniej. Jeśli zdecydujesz się na pomoc fachowców, masz również pewność, że prace remontowe zostaną wykonane rzetelnie i dokładnie. Wadą takiego rozwiązania jest natomiast wysoka cena usługi. Zależy ona m.in. od zakresu prac, ich trudności, stanu domu lub mieszkania przed remontem czy rodzaju materiałów budowlanych i wykończeniowych. Cena robocizny to ok. 2 300 zł/1 m². Z kolei koszt wymiany instalacji hydraulicznej rozpoczyna się od 2 500 zł, a wymiana instalacji elektrycznej to ok. 80 zł/1 m² (dane na 2023 rok).

Samodzielny remont

Remont DIY będzie dobrym pomysłem, jeśli zamierzasz np. pomalować ściany czy położyć tapetę. Te czynności nie wymagają dużych umiejętności, dlatego można się nimi zająć samodzielnie. W internecie znajduje się mnóstwo poradników dotyczących prac remontowych, z których możesz skorzystać. W ten sposób nie tylko samodzielnie przeprowadzisz remont, lecz także zdobędziesz nową wiedzę i umiejętności. Ponadto sam kontrolujesz postęp prac i masz większy wpływ na efekt końcowy. Dodatkowo jesteś w stanie zaoszczędzić sporą sumę. Wadą takiego rozwiązania może być dłuższy czas remontu niż w przypadku zatrudnienia fachowców. Może się zdarzyć, że konkretną czynność będziesz wykonywać kilka razy, metodą prób i błędów zwłaszcza wtedy, gdy nie masz dużego doświadczenia w tym zakresie. Średni koszt generalnego remontu kuchni wynosi ok. 3 600 zł/1 m², a remont łazienki to ok. 2 300 zł/1 m². Z kolei cena remontu salonu sięga 1 100 zł/1 m², a na remont sypialni należy wydać ok. 1 500 zł/1 m² (dane na 2023 rok). Podane ceny są orientacyjne i zależą m.in. od rodzaju materiałów, sprzętów i mebli.

Remont DIY krok po kroku

Jeśli zdecydujesz się na samodzielny remont, zacznij od zrobienia listy zakupów. Potrzebne materiały kup przynajmniej dwa miesiące przed rozpoczęciem prac, aby mieć pewność, że posiadasz wszystkie niezbędne rzeczy do remontu. Może się bowiem okazać, że konkretne płytki lub wybrane części sprzętów są akurat produkowane i będą dostępne dopiero za kilka tygodni lub miesięcy. W pierwszej kolejności proponujemy zająć się instalacjami (wodnymi, gazowymi oraz elektrycznymi). Następnie wymień lub napraw okna i drzwi wejściowe oraz zajmij się zabudową rur. Konieczne jest także przygotowanie ścian do malowania – wypełnij ubytki i połóż gładź. Później możesz przejść do malowania ścian i kładzenia płytek. Na koniec zostaw montaż gniazdek, oświetlenia, sprzętów i mebli.