Przygotowanie do remontu

Na początku zastanów się, jaki zakres będzie miał remont. Wypisz na kartce wszystkie prace, które chcesz przeprowadzić np. malowanie ścian, naprawa okien czy wymiana płytek w kuchni – zapisz nawet te najbardziej oczywiste. Wybierz kolor przewodni pomieszczenia oraz styl, w jakim chcesz je urządzić. Jeśli planujesz generalny remont, dobrym pomysłem będzie zatrudnienie ekipy remontowej, która sprawnie wykona wszystkie zaplanowane prace, łącznie z naprawą instalacji wodnej czy elektrycznej. Natomiast drobnymi pracami, które nie wymagają dużego doświadczenia, możesz się zająć samodzielnie. Wystarczy obejrzeć kilka filmików instruktażowych dostępnych w internecie. Ponadto warto wybrać odpowiedniego architekta, który nie tylko zaprojektuje kuchnię lub salon, lecz także doradzi w wyborze najbardziej funkcjonalnych rozwiązań i pomoże w stworzeniu kompletnej listy zakupów.

Remont mieszkania – wymagane pozwolenia

Pamiętaj, że prace remontowe naruszające części wspólne mieszkania lub elementy konstrukcyjne budynku wymagają uzyskania zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Należą do nich:

  • wymiana zewnętrznych drzwi i okien,
  • założenie krat zewnętrznych na okna,
  • zmiana instalacji elektrycznych, wodociągowych i kanalizacyjnych,
  • wymiana grzejników.

Niemożliwa jest natomiast wymiana balustrady balkonu, która wyróżniałaby się na tle całego budynku i znacząco wpłynęłaby na jego wygląd. Kwestią, którą również należy zająć się odpowiednio wcześnie, jest kontener na gruz i miejsce, w którym może stanąć.

Remont mieszkania – zakupy

Przed rozpoczęciem remontu mieszkania zrób listę wszystkich niezbędnych rzeczy, akcesoriów i materiałów. Zapisz liczbę gwoździ czy puszek farby, których będziesz potrzebować tak, aby w trakcie prac remontowych niczego nie zabrakło. Nie zapomnij o materiałach zabezpieczających m.in. o folii malarskiej czy taśmie. Proponujemy także zakupić o ok. 15% więcej glazury czy terakoty. Dodatkowa ilość przyda się w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia kafelków czy paneli.

Remont mieszkania krok po kroku

Prace remontowe rozpocznij od zburzenia ścianek działowych lub postawienia nowych oraz wykonania zabudowy rur. Następnie można się zająć naprawą lub przeprojektowaniem instalacji gazowej, elektrycznej i wodnej. W takich przypadkach warto zatrudnić fachowców. W dalszej kolejności wymień lub napraw okna, połóż gładź i pomaluj sufity oraz ściany. Dopiero później ułóż parkiet. W przeciwnym razie podczas malowania ścian łatwo możesz uszkodzić nową podłogę. Na samym końcu zajmij się pracami montażowymi takimi jak instalacja gniazdek elektrycznych, lamp, mebli i sprzętów.