Po zimie i ekspozycji na suche, gorące powietrze rośliny domowe mogą być zestresowane. Na zewnątrz dzika roślinność cieszy się wiosennymi deszczami, oczyszczającymi liście i odświeżającymi ziemię. Sprawdź, jak podarować roślinom domowym dzień spa.

Jak odświeżyć rośliny?

Zastanawiasz się, jak zadbać o rośliny z dużymi, gładkimi liśćmi? Wystarczy, że przetrzesz listki wilgotną szmatką. A jeśli w przeszłości dokuczały im owady, zastosuj trochę środka owadobójczego, takiego jak olej neem. Rośliny o mniejszych liściach włóż do zlewu i delikatnie popsikaj ręcznym opryskiwaczem. Możesz je też włożyć pod prysznic i polać delikatnym strumieniem wody. Pamiętaj, że woda ma być letnia - nigdy gorąca ani zimna. W przeciwnym razie narażasz rośliny na niepotrzebny stres. Jedynym wyjątkiem jest fiołek afrykański, który źle reaguje na krople wody na liściach. Przetrzyj listki lekko wilgotną ściereczką, by pozbyć się kurzu. 

Kiedy zapewnisz roślinom niezbędną kurację nawilżającą, możesz przejść dalej. Sprawdź, czy nie mają obumierających listków, a jeśli tak, przytnij je. W razie potrzeby wyjmij wszystkie zeschnięte liście, które wpadły do doniczki. Obejrzyj liście pod kątem owadów i usuń.

Po kąpieli i ociekaniu dodaj warstwę czystego kompostu. Następnie polej ziemię dobrym, naturalnym nawozem w płynie.

Zafunduj roślinom zabieg spa

Zakurzone liście mogą pozostawić na roślinie matową patynę. Aby tego uniknąć, podaruj im wyjątkowy zabieg spa. Umieść odrobinę majonezu w naczyniu i poczekaj kilka minut, aż osiągnie temperaturę pokojową. Teraz nanieś trochę majonezu na czystą, wilgotną szmatkę z mikrofibry, a następnie przetrzyj wierz każdego liścia.

Chociaż niektóre rośliny, takie jak kaktusy i sukulenty, kochają słońce, większość gatunków domowych źle sobie radzi w ekstremalnych temperaturach. Liściaste rośliny tropikalne są szczególnie podatne na uszkodzenia wywołane upałem. Sprawdź, co możesz zrobić podczas fali upałów.

Pamiętaj, by chronić rośliny przed poparzeniem słonecznym, szczególnie jeśli znajdują się przy oknie wychodzącym na południe lub zachód. Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, jeżeli przebywasz wtedy poza domem. Sprawdź pozycję swoich roślin i w razie potrzeby przenieś je w miejsce, w którym nie będą narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych w miesiącach letnich. 

Kuracja nawilżająca

Profesjonalni ogrodnicy ostrzegają przed nadmiernym podlewaniem roślin domowych. W ten sposób ginie więcej roślinek niż z powodu zaniedbania. Ta zasada nie obowiązuje jednak w czasie upałów. Latem rośliny potrzebują regularnego nawadniania. Podlewaj je głęboko i powoli. Jeśli po prostu wylejesz całą konewkę na rośliny podczas zraszania, dużo wody spłynie po bokach i wypłynie z dna. 

Wyrób sobie nawyk częstszego niż zwykle monitorowania nawilżenia roślinek domowych. Włóż palec w ziemię na głębokość kilku centymetrów i sprawdź, czy ziemia jest sucha. Możesz również zdecydować się na zakup małego miernika wilgotności do testowania roślin. Powinieneś mieć jednak na uwadze, że czasami zawodzą. Obserwuj znaki stresu u roślin i wprowadź niezbędne zmiany, zanim ulegną trwałemu uszkodzeniu. Nie bagatelizuj zwiędłych, jasnych, żółtych, brązowych listków, nierównych brązowych plam i opadniętych kwiatów.