Czy rośliny oczyszczające powietrze działają? NASA ma na to odpowiedź
Jak wiadomo już od wielu lat, rośliny odgrywają na świecie niesamowicie istotną rolę. To one odpowiadają za zawartość tlenu w powietrzu. Czy mają również zdolności oczyszczające powietrze? Okazuje się, że niektóre gatunki tak. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez NASA już w 1989 roku, istnieją rośliny, które dosłownie filtrują powietrze w swoim najbliższym otoczeniu. Według wyników badaczy takie zdolności mają przede wszystkim gatunki, które potrzebują półcienia do prawidłowego rozwoju. Korzenie tych roślin, pozwalają im na usuwanie lotnych toksycznych organicznych związków. Jeśli więc wiesz, że w twoim mieszkaniu istnieje ryzyko, że powietrze nie jest najlepszej jakości, koniecznie rozważ zakup tych roślin.
Skrzydłokwiat – absolutny król wśród roślin oczyszczających powietrze
Skrzydłokwiaty mają niesamowite zdolności. Oczyszczanie powietrza to nie wszystko. Doskonale radzą też sobie z obniżaniem poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Roślina nie ma zbyt wielkich wymagań, ale trzeba zapewnić jej odpowiednie nawodnienie i oświetlenie. Skrzydłokwiaty najlepiej rozwijają się w półcieniu. Jeśli natomiast chodzi o podlewanie, to zaleca się, aby ziemia, w której rośnie kwiat, była stale wilgotna. W dodatku roślina potrzebuje całkiem sporej wilgotności powietrza. Warto więc przemyśleć dokładnie miejsce, w którym będzie stać doniczka. Zwykle poleca się, aby roślina stała w łazience. Dzięki temu problem wilgotności powinien zniknąć. Dotyczy to samego pomieszczenia, ale także wodnych wymagań skrzydłokwiatu.
Gerbera doniczkowa – kapryśny, ale piękny i pożyteczny kwiat
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez NASA, gerbera również świetnie nadaje się do oczyszczania powietrza w mieszkaniu. Warto jednak zaznaczyć, że kwiat jest dość kapryśny i wymagający. Nowicjusze mogą sobie nie poradzić, choć oczywiście zasady uprawy nie są niemożliwe do osiągnięcia. W przeciwieństwie do innych gatunków z tego zestawienia gerbera wymaga dobrze oświetlonego miejsca do prawidłowego rozwoju. Uważaj jednak, aby promienie słoneczne nie padały bezpośrednio na roślinie, ponieważ łatwo ulega poparzeniom. Trudnością może okazać się temperatura i nawodnienie. W zależności od pory roku gerbera będzie mieć zupełnie inne wymagania pod tym względem. Zimą należy zapewnić roślinie temperatury w zakresie 8°C-12°C i utrzymywać lekko wilgotną ziemię. Sytuacja będzie wyglądać zupełnie inaczej latem. Gerbera w tym okresie będzie potrzebować od 20°C do 25°C. Jeśli chodzi o podlewanie, latem należy zwiększyć odstępy czasu i dać ziemi lekko przeschnąć. Trzeba jednak przyznać, że kwiat jest na tyle piękny, że nieco więcej pracy włożonej w jego uprawę jest zrekompensowane.
Dracena – tropikalna dekoracja z funkcją oczyszczania powietrza
Jeśli wolisz łatwiejszą roślinę w uprawie lub po prostu zależy ci na egzotycznej żywej dekoracji, warto postawić na dracenę. Roślina ma zdecydowanie mniejsze wymagania niż gerbera, a w dodatku poradzi sobie w każdym miejscu w mieszkaniu, więc nie ma ograniczeń jak w przypadku skrzydłokwiatów. Światło rozproszone będzie dla niej najlepsze, ale warto wiedzieć, że dracena poradzi sobie dobrze także w lekkim półcieniu. Jeśli chodzi o podlewanie, to należy pilnować, aby ziemia była stale wilgotna. Zwykle podlewa się ją raz lub maksymalnie dwa razy w tygodniu. Warto jednak uważać, aby nie przelać rośliny, ponieważ może to skutkować gniciem korzeni. Dobrze także wiedzieć, że wielkość draceny jest całkiem spory. Niektóre odmiany osiągają nawet 1,5 metra długości. Jeśli więc zamierzasz kupić dracenę, znajdź dla niej odpowiednią ilość miejsca.