Po przygotowaniu smoothie lub sałatki zwykle zostaje wiele resztek: łodyżki jarmużu, ogryzki jabłek, czy skórki cytryny. Zastanawiasz się, jak je wykorzystać? Sprawdź, jak wdrożyć zasadę less waste w swojej kuchni!

Jak wykorzystać skórki po cytrusach?

Skórki cytryny mają orzeźwiający zapach, jednocześnie zawierają mnóstwo kwasu cytrynowego. Możesz je wykorzystać do czyszczenia kuchni i łazienki. Natrzyj skórkami krany, drzwi kabiny prysznicowej i zlewy, a następnie dokładnie spłucz. Wrzuć mniejsze kawałki do pojemnika na śmieci, by zneutralizować zapach.

Świeże skórki owoców cytrusowych możesz wrzucić do gorącej kąpieli. Woda skutecznie wyciąga olejki eteryczne. Dzięki temu błyskawicznie zmieni łazienkę w luksusowe spa. Możesz też włożyć skórki do hermetycznego pojemnika, a następnie schować na 1-2 dni do lodówki.

Skórkę pomarańczową możesz wykorzystać w słodkim syropie. Z kolei skórka grejpfruta pozwala przygotować pyszną herbatę, bogatą w błonnik.

Przepis na naturalny środek czyszczący w sprayu

Zastanawiasz się, jak zrobić naturalny środek czyszczący? Przygotuj ocet, wodę i skórki owocowe. Wspomniany roztwór stworzysz w ciągu kilku minut. Skórki owocowe zapewniają świeży, czysty zapach.

Zamień skórkę pomarańczową w galaretkę

Zamiast kupować w sklepie gotowe galaretki owocowe, przygotuj je w domu. Skórka wyschnie w ciągu 1-2 dni, dlatego zaplanuj z wyprzedzeniem. 

Składniki:

  • 2 duże pomarańcze (odetnij z góry i dołu 0,5 cm),
  • 4 szklanki cukru,
  • 3 szklanki wody.

Pokrój skórkę każdej pomarańczy na 4 pionowe segmenty. Usuń każdy segment miąższu, w tym biały (w 1 kawałku). Teraz pokrój w paski o szerokości 0,5 cm. Gotuj miąższ w dużym garnku z wrzącą wodą 15 minut. Osusz, wypłucz i znów osusz.

Następnie zagotuj 3 szklanki wody i 3 szklanki cukru w średnim rondlu na średnim ogniu. Zamieszaj raz na jakiś czas, by rozpuścić cukier. Wrzuć skórkę i doprowadź do wrzenia. Zmniejsz gaz, duś przez 45 minut, aż skórka zmięknie. Odsącz.

Teraz wsyp 1 szklankę cukru i skórkę na blachę do pieczenia, oddzielając paski. Obtocz skórkę w cukrze i przenieś na folię. Odstaw na 1-2 dni. Zawiń i zamróź (do 2 miesięcy).

Unsplash.com

Prosty sposób na marmoladę pomarańczową

Proponowana marmolada łączy słodycz z goryczą. Wypełni Twoją kuchnię wyjątkowym aromatem w mgnieniu oka. Możesz nią smarować tosty, herbatniki lub muffinki. Zachwyca bogatą konsystencją ze skórkami i kawałkami pomarańczy. 

Składniki:

  • 2 kg dojrzałych pomarańczy,
  • 4 szklanki wody,
  • 6 filiżanek cukru.

Umyj i osusz pomarańcze. Używając ostrej obieraczki, usuń jasną skórkę. Zostaw białą, gorzką miazgę pod spodem. Posiekaj skórkę. Jeśli chcesz łatwo rozsmarowywać marmoladę, pokrój skórkę na paski przypominające wstążki. Teraz odłóż je na bok.

Odetnij końce pomarańczy ze skórką i grubym, białym miąższem. Wyciśnij sok w misce, a następnie ostrym nożem wytnij każdy segment. Teraz wyciśnij sok z błon do miski z pokrojonymi owocami. Odłóż ją na bok ze wszystkimi nasionami. Połącz skórkę, owoce, cukier, sok i wodę w dużym, ciężkim garnku i zagotuj. Mieszaj, aż cukier się rozpuści. W międzyczasie ułóż podwójną gazę w średniej misce. Na wierzch ułóż nasiona i błonę. Podnieś rogi i zawiąż gazę w woreczku z błonami i nasionami. Wrzuć “woreczek pektynowy” do garnka i zagotuj miksturę. Włóż kilka talerzyków do zamrażarki, by je schłodzić.

W międzyczasie doprowadź marmoladę do 110 stopni Celsjusza i gotuj ją przez 5 minut. Nie mieszaj! Umieść porcję marmoladki na schłodzonym talerzyku. Lekko rozprowadź miksturę i przeciągnij po niej łyżkę. Jeśli wszystko jest w porządku, zobaczysz ślad po łyżce. Wyjmij torebkę z pektynami. Włóż marmoladę z powrotem do garnka i wyrzuć torebkę. Postaw garnek z marmoladą na blacie i poczekaj 5 minut. Postaw 3 czyste, półlitrowe słoiki ze szczelnymi pokrywkami obok garnka. Wymieszaj marmoladę. Przenieś ją do słoików za pomocą chochli. Pozostaw 1,5 cm wolnej przestrzeni na górze każdego słoiczka. Zakręć pokrywkę i wstaw do lodówki.