Storczyk - tajemniczy i różnorodny kwiat
Kochamy storczyki, ponieważ zachęcają nas swoją atrakcyjną ceną oraz różnorodnością kwiatów. Coraz więcej osób decyduje się na ich posiadanie. Jeśli ty także należysz do miłośników tych kwiatów, to musisz poznać ich kilka tajemnic, które ułatwią ci opiekę nad nimi. Zobacz, co musisz o nich wiedzieć.
Zanim kupisz storczyki
Zanim zdecydujesz się na zakup storczyków musisz wiedzieć kilka rzeczy. Zwróć uwagę na to, czy kwiat nie ma plam na liściach oraz czy jego korzenie są zdrowe i jędrne. Sprawdź również, czy pąki kwiatów nie są ususzone. To świadczy o złej kondycji rośliny. Zawsze wybieraj okaz, który ma więcej pąków niż rozwiniętych kwiatów.
Gdzie trzymać
Kwiaty te najlepiej jest trzymać w oświetlonym miejscu. Właśnie dlatego najbardziej odpowiedni będzie parapet wschodniego okna. Latem jednak trzeba chronić je przed ostrymi promieniami słońca, aby nie uschły. Można je wtedy przestawić w głąb pokoju, w dobrze oświetlone miejsce.
Jak podlewać
Główna zasada to: rzadko, ale dużo. Najlepszym sposobem jest co 7-10 dni włożyć doniczkę z kwiatami do wanny i podlać wodą o pokojowej temperaturze. Potem trzeba chwilę odczekać aż nadmiar wody wsiąknie i można z powrotem ustawić doniczkę na podstawce. Nie można pozwolić korzeniom zbyt długo moczyć się w wodzie. Nie można także podlewać ich przegotowaną wodą.
Wysoka wilgotność powietrza
Storczyki bardzo ją lubią. Warto więc, w miarę możliwości, utrzymać w pokoju wilgotność około 60%. Dobrym sposobem jest także ustawienie obok doniczki nawilżacza powietrza.
Idealna temperatura dla storczyków
Kwiaty te lubią temperaturę około 24 C, a zimą około 18 C. Zimą warto więc na noc zakręcać grzejnik pod parapetem, na którym stoi doniczka. Latem w nocy można wynosić je na taras lub balkon, aby wyrównać temperaturę.
Jak przesadzić storczyki
Chcesz przesadzić storczyka do ogrodu? Główną zasadą jest to, że storczyk powinien być przesadzony do podobnej doniczki, w jakiej rósł w domu. Jeśli była to plastikowa doniczka, to w ogrodzie musi być taka sama, ale lekko większa.
Pielęgnacja w ogrodzie
Ta odmiana kwiatów żyje zazwyczaj w środowisku ubogim w składniki pokarmowe. Najlepiej więc stosować nawozy i odżywki spisane na etykiecie kwiatu, który kupujemy. Inne nawozy trzeba stosować z rozwagę i je rozcieńczać.
Specjalne podłoże
Podłoże pod storczyki powinno być lekkie, przewiewne i dobrze przepuszczalne. Takie podłoże można kupić albo stworzyć z kory sosny, styropianu, mchu torfowca lub kawałków węgla drzewnego. Pamiętaj, aby podczas przesadzania młodych roślin pozostawić część korzenia na wierzchu.
Okres spoczynku
Zaraz po kwitnieniu rośliny powinna ona na jakiś czas przejść w okres spoczynku, a to oznacza, że wtedy nie powinno się jej podlewać. Roślina nie wydaje wtedy kwiatów, a liście żółkną. Żółty pęd należy wtedy wyciąć. To samo dotyczy uschniętych kwiatów.
Rozmnażanie storczyków
Storczyki najlepiej rozmnażać podczas przesadzania rozrośniętego egzemplarza, od którego oddzielamy odnóżkę, czyli nowa roślinę z kilkoma liśćmi i wiązka korzeni. Niekiedy taki odrost tworzy się na przyciętym po uschnięciu pędzie. Wystarczy go wtedy przesadzić do innej doniczki.
Czy storczyki nadal są dla ciebie tajemnicą? Mamy nadzieję, że już nie!