Prowansja to region na południu Francji, słynie z pięknych krajobrazów, pysznych potraw, niesamowicie błękitnego morza i słońca. Styl prowansalski opiera się właśnie na tych składnikach. Wnętrza są przytulne i relaksujące. Wnętrza w tym stylu wyróżniają się prostotą i wygodą. Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas aranżacji.

Charakterystyczne cechy

Styl prowansalski wyróżnia się przede wszystkim:

  • pastelowymi kolorami,
  • bardzo lekkimi, niemal niewidocznymi zasłonami,
  • eleganckimi, lekkimi i często białymi meblami,
  • jasnymi podłogami,
  • świeżymi kwiatami,
  • materiałami i tkaninami z kwiatowymi wzorami,
  • porcelaną, ceramiką i bibelotami z kwiatowymi wzorami.

Salon urządzony w tym stylu ma charakterystyczną naturalność i niepowtarzalne motywy organiczne. Z reguły tego typu wnętrza pozbawione są fantazyjnych i pompatycznych elementów, a także barwnych dekoracji glamour.

Ściany i podłogi

Bardzo często maluje się tutaj ściany na ciepły lub pastelowy kolor, natomiast rzadko stosuje tradycyjne tapety. Ważną rolę odgrywa też oświetlenie. Wnętrze w stylu prowansalskim jest zawsze wypełnione słońcem. Zadbaj o to, by do pomieszczenia napływało jak najwięcej promieni słonecznych. Dzięki temu optycznie powiększysz i rozjaśnisz przestrzeń.

Meble

Meble w tym stylu są nie tylko ozdobne, lecz także funkcjonalne. Powinny być stare lub rustykalne, a na pewno malowane. Muszą wyglądać tak, jakby służyły całym pokoleniom. Możemy np. wybrać krzesła z rzeźbionymi nogami, skrzynie i szafki na naczynia w mlecznych odcieniach. Tradycyjne, jasne meble prowansalskie mogą być wykonane z naturalnego dębu, kasztana lub orzecha.

Malowane fronty powinny wyglądać nieco „rustykalnie”. Bardzo ceni się tu również starożytne i stare przedmioty. Na szczególną uwagę zasługują niezawodne kombinacje prowansalskie. Warto poszukać mebli z litego drewna o wyraźnie określonej strukturze. Proponowane sofy, fotele, krzesła i stoły słyną z niezawodności i uroczego designu.

Paleta kolorów

Kolory powinny być żywe i głębokie, ale niezbyt jasne. W tym stylu wybiera się powściągliwe, wyciszone odcienie. Tradycyjnie używa się wyblakłych, pastelowych kolorów: biały, mleczny, beżowy, oliwkowy, lawendowy, morski, ochrowy, słonecznikowy i terakotowy.

Wnętrze w tym stylu powinno odzwierciedlać kwiatowe łąki Prowansji. Koniecznie też musimy pamiętać o morskich akcentach. Wykorzystajmy wszystkie odcienie niebieskiego koloru. Zadbajmy też o różne bibeloty, takie jak muszle, ptaki morskie i sieci rybackie. Najbardziej intensywny morski motyw powinien znajdować się w łazienkach.

Prowansalskie akcenty

Udekorujmy dom rozmaitymi ziołami, kwiatami i rysunkami. Popularne są róże, lucerna i oczywiście lawenda. Praktycznie każdy materiał i tkanina powinna mieć kwiatowy wzór. Ponadto musimy pamiętać o świeżych kwiatach i roślinach doniczkowych. Wykorzystajmy tkaniny z naturalnymi i zwierzęcymi ornamentami i haftami. Możemy zadbać o kute elementy, w białym lub czarnym kolorze. Kucie nie musi być masywne, ale koniecznie ma być pretensjonalne, wyrafinowane i praktyczne, lekkie. Kute mogą być zagłówki, wieszaki na ubrania, doniczki, lampy i ramki na zdjęcia. Możemy wybrać światło, padające na ceramikę.

Niektórzy twierdzą, że styl prowansalski był doskonalony przez lata i pokolenia, szczegóły i cechy były gromadzone z biegiem czasu. Styl prowansalski to nie tylko wnętrze, to styl życia.