Styl retro we wnętrzach – dla kogo?

Styl retro polecany jest szczególnie miłośnikom kolorowych mebli, wzorzystych tapet i dodatków vintage. W tak urządzonych mieszkaniach odnajdą się osoby, które nie boją się odważnych kolorów i niestandardowych rozwiązań. Na styl PRL chętnie decydują się także ci, którzy nie żyli w tamtych czasach, a chcą wprowadzić do wnętrza klimat minionej epoki. Dlatego targi staroci i sklepy z meblami oraz dodatkami w stylu vintage cieszą się dużą popularnością, również wśród młodych ludzi.

Podłogi i ściany w stylu PRL

W stylu retro królują drewniane parkiety, zwykle układane w jodełkę, kwadraty lub cegiełki. Do tego typu wnętrz pasują też deski podłogowe z naturalnego drewna. Jest to uniwersalne rozwiązanie pasujące do wielu stylów aranżacyjnych. W latach 50., 60. i 70. niezwykle popularne było także linoleum, które dziś z powodzeniem zastępują panele LVT. Co więcej, do wnętrz w stylu PRL pasują wykładziny dywanowe w stonowanych odcieniach, które możesz położyć na przykład w salonie lub w sypialni. Z kolei w pomieszczeniach z dużą wilgotnością dobrze sprawdzą się płytki podłogowe w rozmaite wzory geometryczne np. w czarno-białą szachownicę.

W przypadku ścian dobrym pomysłem będzie pomalowanie ich na biało lub szaro. W ten sposób staną się bazą do udekorowania ich kolorowymi dodatkami. Nic nie staje jednak na przeszkodzie, aby pomalować ściany na bardziej wyrazisty odcień np. butelkową zieleń. Innym pomysłem jest położenie okładziny z naturalnego drewna na jednej ze ścian – sprawdzi się drzewo tekowe lub mahoń. Możesz także umieścić na ścianie tapetę w charakterystyczne geometryczne wzory (dobrze wyglądają też motywy roślinne). W kuchni i łazience warto wybrać niewielkie płytki np. w odcieniu brudnego różu lub zieleni. W ten sposób nawiążesz do unikalnego klimatu PRL-u.

Meble w stylu retro

Meble do wnętrza w stylu retro powinny być wykonane z drewna, skóry, szkła lub plastiku wysokiej jakości. Dobrze, aby były stylizowane na te sprzed lat lub pochodziły z tamtego okresu, w związku z czym najlepiej będą wyglądać meble w wyrazistych kolorach np. czerwonym, pomarańczowym, żółtym czy niebieskim. W salonie ustaw tapicerowaną kanapę w żywym odcieniu i lakierowaną komodę na niewielkich nóżkach. Z kolei w sypialni proponujemy ustawić słynny fotel „366” projektu Józefa Chierowskiego, który idealnie odda klimat lat 60. i 70. W kuchni nie powinno zabraknąć przeszklonego kredensu na wysokich nóżkach, który może posłużyć do wyeksponowania kolekcji porcelanowych talerzy, filiżanek i wazonów. Ponadto, dobrze jest zestawić krzesła patyczaki z okresu PRL-u z nowoczesnym stołem.

Jakie dodatki pasują do stylu retro?

Mimo że styl retro nawiązuje do czasów PRL-u, nie dekoruj wnętrza starociami i niepasującymi do siebie dodatkami. Lepiej postawić na rośliny, zwłaszcza na popularne w tamtych czasach paprocie, w dużych doniczkach, metalowych stojakach lub w makramach. Wszelkiego rodzaju pledy i poduszki nadadzą sypialni i pokojowi dziennemu przytulności i ciepła. Ciekawym pomysłem jest zawieszenie na ścianach grafik i plakatów nawiązujących do lat 60. czy 70. We wnętrzach w stylu retro nie powinno zabraknąć wzorzystych dywanów w geometryczne wzory oraz zastawy stołowej z Bolesławca czy Włocławka. Oprócz tego warto zadbać o odpowiednie oświetlenie – sprawdzą się klasyczne lampy stojące oraz stołowe np. metalowe lub z abażurami.