Zastanawiasz się, jaki materiał wybrać na podłogę? Pomyśl o trawertynie, który pomimo upływu lat spełnia swe zadanie. Pasuje zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz. Sprawdź, jak możesz go wykorzystać!
Z czym łączyć trawertyn?
Wspomniany materiał świetnie współgra z błękitem. Taki zestaw może świetnie zrównoważyć beżowe, różowe lub żółte akcenty. Trawertyn jest atrakcyjną formą wapienną, która gromadzi się wokół mineralnych złóż źródlanych. Zazwyczaj produkuje się z niego eleganckie i wytrzymałe płytki podłogowe. Zachwyca włóknistą fakturą przypominającą marmur i stonowanymi kolorami ziemi.
Elegancki trawertyn możesz połączyć z zielonymi i brązowymi płytkami, by wprowadzić do przestrzeni relaksującą atmosferę. Jeśli chcesz podkreślić subtelny, spokojny charakter wnętrza, połącz ciepły materiał z białymi, niebiesko-zielonymi i szarymi akcentami. W ten sposób wprowadzisz przyjemny kontrast.
Dlaczego warto wybrać trawertyn?
W przeszłości trawertyn wydobywano w górach we Włoszech, dziś pochodzi głównie z Turcji, Meksyku, iranu i Peru. Występuje w różnych odcieniach, takich jak beż, żółty, srebrny, kremowy i czerwony. Jeśli lubisz kolory ziemi, wspomniany materiał z pewnością przypadnie Ci do gustu.
Trawertyn jest bardzo trwały i łatwiejszy w pielęgnacji niż niektóre rodzaje kamienia naturalnego. Z drugiej strony sporo waży, a jego porowatość wymaga regularnego uszczelniania powierzchni. W związku z tym nie wszędzie się sprawdzi.
Trawertyn emanuje wyrafinowaniem w każdej przestrzeni. Przykuwa uwagę wyraźnymi żyłkami, ukształtowanymi przez minerały węglanowe z gorących źródeł i wód powierzchniowych. Prezentowany materiał świetnie wygląda na podłodze, ścianach i blatach.
Jak czyścić płytki trawertynowe?
Płytki o fazowanych krawędziach dobrze sprawdzą się w miejscu o dużym natężeniu ruchu. Możesz je położyć na podłodze, progach i schodach. Z kolei kamień z polerowanym wykończeniem nadaje się na blaty, ściany, meble i stoły.
Trawertyn możesz wyczyścić mopem na sucho, by pozbyć się brudu i innych zanieczyszczeń. Pamiętaj, by użyć czystej wody o neutralnym odczynie. Gładkie płytki tolerują tylko łagodny środek ścierny o pH 7. Poszukaj preparatu bez mydła, dzięki czemu masz pewność, że nie pozostawi smug. Najlepiej sprawdzi się tutaj delikatny, bezfosforanowy, biodegradowalny płyn do mycia naczyń. Możesz też wybrać specjalny proszek do czyszczenia płytek trawertynowych. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Trawertyn zamiataj delikatnie, od dołu na góry (na powierzchni pionowej)
Dlaczego marmur trawertynowy jest tak popularny?
Wspomniany materiał różni się od innych rodzajów kamienia naturalnego. Zasadnicza rozbieżność wynika z formowania się skały, jego twardości i włóknistego, koncentrycznego wyglądu. W powierzchni trawertynu występują naturalne wgłębienia, które nadają mu oryginalności.
Kamień trawertynowy świetnie harmonizuje z wodą, tworząc antypoślizgową warstwę. Wykazuje wysoką odporność na wodę i wilgoć, dlatego możesz położyć go w łazience. Pamiętaj, by wszelkie ubytki wypełnić fugą i odpowiednio zaimpregnować kamień.