Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na pielęgnację ogrodu, możesz pomyśleć o trawach ozdobnych. Wyglądają pięknie przez cały rok. Większość gatunków nie jest wybredna, jeśli chodzi o glebę, choć doceniają dobre odwadnianie. Ponadto są dość odporne na suszę i szkodniki ogrodowe. Wyróżniają się masą malutkich kwiatów na końcu długich, łukowatych łodyg, dodadzą elegancji Twojemu otoczeniu. 

Jak uprawiać trawy ozdobne?

Trawa ozdobna pasuje prawie do każdego ogrodu. Może być zimozielona lub liściasta, a jej wysokość waha się od 30 cm do około 4 m. Należy posadzić ją wiosną lub jesienią. 

Wyróżniamy wiele rodzajów traw ozdobnych. Warto pamiętać, że każda odmiana ma nieco inne wymagania dotyczące wzrostu. Niektóre radzą sobie najlepiej w wilgotnej, przepuszczalnej glebie, podczas gdy inne wolą ziemię suchą lub zatrzymującą wodę. Większość traw lubi duże nasłonecznienie, ale niektóre tolerują cień. Upewnij się, że uprawiasz trawę ozdobną we właściwym miejscu. 

Podcinaj liściaste gatunki wiosną i “czesz” martwe listki roślin zimozielonych. Wiosną rozdzielaj zatłoczone kępy. Podział uzależniony jest od rozstawienia, wyglądu i stanu zdrowia traw. Pamiętaj, by robić to wiosną przed wznowieniem wzrostu lub późnym latem albo jesienią po sezonie wegetacyjnym. Rośliny kwitnące późno możesz podzielić na wiosnę.

Jak podlewać trawę ozdobną?

Rośliny należy dobrze podlać w pierwszym sezonie po posadzeniu, by mogły rozwinąć mocny system korzeniowy. Osadzone trawy nie wymagają regularnego podlewania. Mogą jednak wymagać dodatkowego podlania w okresach suszy. Ilość wody będzie zależała od gatunku trawy, miejsca, pożądanej wielkości i tempa wzrostu.

Co ciekawe, możesz wyhodować z nasion trawy ozdobne. To tańsze rozwiązanie niż kupowanie gotowych roślin. Z drugiej strony zajmuje znacznie więcej czasu.

Nawóz i chwasty

Trawy ozdobne wymagają niewielkich ilości nawozu. Wybierz preparat o spowolnionym działaniu, który zapewni zdrowie roślinom przez całe lato. Pamiętaj, by utrzymywać poziomu azotu na niskim poziomie. Wokół traw zaaplikuj ściółkę, która ogranicza wzrost chwastów. Ściółka dobrze zatrzymuje wodę, dlatego zmniejsza częstotliwość podlewania.

Dodaj odrobinę koloru

Jeśli chcesz ożywić swój ogród, pomyśl o wieloletniej trawie Imperata cylindrica “Rubra”. Ma smukłe, jasnozielone blaszki liści, które pogłębiają się do rubinowej czerwieni na końcach. Późnym latem liście zabarwiają się na zielono-złoty i ciemny granat. Pamiętaj, by chronić ją ściółką ze słomy w zimie. Posadź ją w kępach na rabatach zielnych lub wymieszaj z innymi roślinami w pojemniku.

Ogrody japońskie

Hakonechloa macra “Aureola” to oszałamiająca trawa ozdobna o eleganckim, kaskadowym pokroju. Sprawdzi się doskonale zarówno w pojemnikach, jak i ogrodach japońskich. Liście w złote paski tworzą cudowną, zaokrągloną kępę.

Puszyste główki kwiatowe

Rozplenice japońskie przykuwają uwagę puszystymi główkami kwiatowymi. Tworzą latem kołyszącą się mgiełkę ponad kępami smukłych zielonych liści. Mogą wytyczać granice ogrodu. Mają dość nietypowe liście, dlatego warto je posadzić wśród innych traw lub bylin kwitnących wiosną.