1. Zmierz pomieszczenie

Panele podłogowe znajdą swoje zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach, które nie są narażone na dużą i długotrwałą wilgoć. Dlatego nie powinny znajdować się w łazience, kuchni, pralni czy na zewnątrz budynku. Ponadto zastanów się, jak je ułożyć. Jeśli położysz je prostopadle do okna, poszerzysz optycznie długi i wąski pokój. Natomiast panele położone równolegle, ukryją łączenia. Następnie precyzyjnie zmierz pomieszczenie. Skup się na odległościach między ścianami, wzdłuż których będziesz układać deski. W ten sposób przetniesz panele w odpowiednich miejscach i dopasujesz ich szerokość do wnęk oraz do miejsc przy drzwiach. Dokładnie wylicz, ilu desek potrzebujesz. Pamiętaj, aby kupić nieco więcej paneli (o ok. 10%), gdyż odcięte fragmenty nie nadadzą się już do użytku. Nie zapomnij o dylacji, czyli szczelinach umożliwiających poprawną pracę materiału. Powinny znaleźć się przy ścianach, rurach i drzwiach. Wyznaczysz je za pomocą drewnianych lub plastikowych klinów.

2. Przygotuj podłoże

W dalszej kolejności przygotuj podłoże – musi być ono czyste, równe, stabilne i suche. Panele można położyć więc nawet na starej posadzce z wykładziną PVC, płytkami czy deskami. Cienkie wykładziny dywanowe z włókien syntetycznych również się sprawdzą, ale należy upewnić się, że posiadają izolację przeciwwilgociową. Z kolei grube wełniane wykładziny i lateksowe pokrycia nie będą dobrym pomysłem, gdyż – w razie zawilgocenia – może pojawić się pod nimi pleśń. Kolejnym krokiem jest położenie izolacji przeciwwilgociowej, która zabezpiecza panele od strony podłoża przed wnikaniem wilgoci. Jest to ważne, szczególnie gdy deski będą znajdować się nad piwnicą lub na podłodze na gruncie. Izolację ułożysz z folii paroszczelnej łączonej na zakładkę, a łączenia przykleisz taśmą.

3. Ułóż panele

Zanim zabierzesz się do układania paneli, pozostaw je na co najmniej 2 dni w pomieszczeniu, w którym będziesz je układać. Jest to istotne zwłaszcza zimą, kiedy zmrożone deski trafiają do ciepłego pokoju i chłoną wilgoć. Od czego więc zacząć? Pierwszy rząd paneli połóż piórem w stronę ściany. Jeśli jest taka potrzeba, przytnij go do odpowiedniej szerokości. Kolejne elementy łącz krótszym bokiem – pióro jednego panelu umieść we wpuście już położonej deski pod kątem 70%. Ostatni element w szeregu nie powinien być krótszy niż 40 cm. Układanie kolejnych rzędów rozpoczynaj od pozostałości panelu odciętego na końcu poprzedniego rzędu. Do krótszego boku dołączaj kolejne deski i dopasowuj je do poprzedniego szeregu. Następnie je zepnij. Z kolei elementy scalane pojedynczo wystarczy dobić gumowym młotkiem. Ostatni rząd dotnij na szerokość nie węższą niż 5 cm. Cięcie powinno znajdować się po stronie brzegu z piórem, dzięki czemu połączysz ostatni panel z pozostałą częścią podłogi. Na samym końcu usuń kliny dystansowe, a szczeliny zakryj listwami przypodłogowymi. Z kolei w miejscu styku paneli z inną posadzką umieść listwy wykończeniowe.