Jeśli nie masz przydomowego ogródka, pomyśl o uprawie pomidorów w doniczkach. Wystarczy, że postawić je w nasłonecznionym miejscu. Możesz je umieścić na balkonie, tarasie, podjeździe, czy dachu. Wybór należy do Ciebie. Sprawdź, jak uprawiać pomidory w donicach.

Wybierz dobre miejsce

Umieść doniczki tam, gdzie dostaną co najmniej sześć godzin słońca. Jeśli nie znajdą się w pobliżu źródła wody, upewnij się, że dotrze do nich wąż ogrodowy (chyba że nie przeszkadza Ci noszenie konewki). Pamiętaj, że pomidory wymagają stałego dopływu wody. Postaw doniczki razem, ale nie tak blisko, by liście ocierały się o siebie. W przeciwnym razie zwiększasz ryzyko rozprzestrzeniania się chorób. 

Grupowanie donic pomaga zacienić strefy korzeni roślin w donicach wewnętrznych. Wypróbuj takie rozwiązanie, zwłaszcza wtedy, gdy donice stoją na betonie lub asfalcie, które pochłaniają i odbijają światło. Jeśli możesz, wybierz miejsce nieco osłonięte od wiatru.

Jakie odmiany pomidorów najlepiej rosną na balkonie?

Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie odmiany pomidorów można uprawiać w pojemnikach. Z drugiej strony istnieją pewne ograniczenia. Zrezygnuj z roślin, które rozprzestrzeniają się i sięgają wysoko.

Zwróć uwagę na pomidorki koktajlowe. Nie wymagają skomplikowanej i czasochłonnej pielęgnacji, dlatego skierowane są również do początkujących ogrodników. Dodatkowo dają dużo owoców w sezonie wegetacyjnym.

Jak sadzić pomidory?

Pomidory należy sadzić tak głęboko, jak to tylko możliwe, najlepiej do podstawy liści. Pozwala im to uformować więcej korzeni na dnie łodygi i zapewnia odpowiednią podaż wody i składników odżywczych. Uprawiając rośliny w doniczkach lub pojemnikach, umieść długi, drewniany pręt, do którego możesz je później przywiązać. Jeśli o tym zapomnisz, zrób to później Istnieje jednak ryzyko, że uszkodzić wtedy korzenie.

Jeżeli nadal masz trochę miejsca w doniczce lub pojemniku, możesz posadzić dodatkowe pomidory. Pomyśl też o sąsiadujących roślinach. Doskonale sprawdzi się tutaj bazylia, nasturcja i szpinak, które zapewnią wystarczający cień korzeniom pomidorów i zapobiegną szybkiemu odparowywaniu wilgoci. 

Jaką glebę lubią pomidory?

Posadź wspomniane warzywa psiankowate w żyznej glebie, by zapewnić im prawidłowy wzrost. Możesz kupić mieszankę sadzeniową lub zrobić własną. Przygotuj kompost lub obornik, ziemię ogrodową i żwir albo keramzyt. Przygotowując glebę, pamiętaj, by była dobrze osuszona, przepuszczalna, lekko kwaśna (pH 6-6,8) i gliniasta. Wymieszaj ją z nawozem do pomidorów o powolnym uwalnianiu, by dostarczyć niezbędne składniki odżywcze. Wspomniane rośliny najlepiej rosną w temperaturze 10-35°C.

Jak podlewać?

Pomidory na balkonie potrzebują stale wilgotnej gleby, ponieważ balkony są bardziej wietrzne niż tradycyjne ogrody. Pamiętaj więc o regularnym podlewaniu, nawet dwukrotnie w suchy, upalny, wietrzny dzień. Zwróć uwagę na to, by nie przemoczyć liści. W przeciwnym razie zwiększasz ryzyko zarazy i innych chorób grzybiczych.

Jeśli tylko rośliny zakwitną i zaczną owocować, będą potrzebować dodatkowych składników odżywczych. Zadbaj o to, by nie zmieniły koloru liści z zielonego na żółty. Możesz kupić lub zrobić nawóz płynny z pokrzywy.