Od czego zacząć urządzanie pokoju dla ucznia?

W pokoju dla ucznia powinno znaleźć się miejsce do nauki, odpoczynku, zabawy i spotkań ze znajomymi. Upewnij się, że pomieszczenie posiada wszystkie trzy funkcjonalne strefy. Następnie zdecyduj o kolorze ścian i stylu, w jakim chciałbyś urządzić pokój. Doskonale sprawdzą się pastelowe ściany, które pozwolą na dobranie kolorowych dodatków i dekoracji. W małych pomieszczeniach zrezygnuj z ciemnych barw, które jedynie przytłoczą miejsce i optycznie je zmniejszą. Jeśli chodzi o nurt aranżacyjny, rozważ popularny styl skandynawski z jasnymi ścianami i drewnianymi meblami. Dobrym pomysłem będzie też styl nowoczesny, który można dowolnie uzupełniać.

Pokój dla ucznia – meble

W pokoju ucznia obowiązkowo powinny znaleźć się biurko, krzesło, łóżko, komoda i szafa. Biurko dla ucznia powinno być dopasowane do jego wzrostu. Dla pierwszoklasisty najlepiej sprawdzi się takie o długości około 60 cm, natomiast polecamy biurka z możliwością regulacji. W ten sposób będziesz mógł dopasowywać wysokość blatu do wzrostu dziecka. Należy również zadbać o dostatecznie dużą powierzchnię blatu, aby uczeń mógł pomieścić na nim książki, zeszyty i inne rzeczy niezbędne do nauki. Krzesło w pokoju ucznia, podobnie jak biurko, powinno być dopasowane do wzrostu dziecka. Najlepiej sprawdzi się fotel z podpórkami, wygodnym oparciem i regulacją wysokości. Warto dodać, że odpowiednio dobrany mebel, pomoże dziecku utrzymywać poprawną postawę podczas nauki nawet przez długi czas. Podczas wyboru łóżka zwróć uwagę na jego wielkość i szerokość, a także na twardość materaca. Dobrym pomysłem będzie ustawienie łóżka nieco dalej od drzwi, a także zamontowanie małej lampki na ścianie, która przyda się podczas wieczornego czytania. Jeśli twoje dzieci dzielą pokój, a przestrzeń jest niewielka, warto wybrać łóżko piętrowe z drabinką. Oprócz tego, w pokoju ucznia nie powinno zabraknąć miejsca na książki, zeszyty i szkolne artykuły. Praktycznym rozwiązaniem jest zamykana szafa, która jest w stanie pomieścić nie tylko ubrania, lecz także zabawki i wakacyjne pamiątki. Oprócz szafy dobrym wyborem będzie komoda i półki na przedmioty codziennego użytku.

Pokój dla ucznia – dodatki

Pokój ucznia warto wyposażyć w dodatki i przedmioty, które nie tylko rozbudzają ciekawość, lecz także wspomagają naukę. Doskonałym pomysłem jest umieszczenie tablicy korkowej lub kredowej na ścianie. Posłuży ona dziecku do przyczepiania na niej notatek, obrazków i do zapisywania najważniejszych informacji. Dobrze jest pomyśleć o akcesoriach, które wspomagają rozwój pasji dziecka np. globus, mapa świata czy teleskop. Dodatkowo proponujemy wyposażyć pokój w kolorowe wygodne worki do siedzenia, które są nie tylko praktyczne, lecz także urozmaicają dziecięcą przestrzeń. Mogą posłużyć podczas nauki, spotkań ze znajomymi lub w trakcie przyjęć i zabaw.

Oświetlenie w pokoju dla ucznia

W centralnej części pokoju dziecka powinno znajdować się oświetlenie główne, które jest rozproszone i dociera do każdej części pomieszczenia. Oprócz tego niezbędne jest oświetlenie miejscowe m.in. lampka na biurku. Warto pamiętać, że w przypadku dzieci praworęcznych lampkę należy ustawić po lewej stronie, a w przypadku leworęcznych – po prawej. W ten sposób uczeń nie będzie zasłaniał sobie światła podczas odrabiania lekcji. Ponadto warto zainstalować niewielkie oświetlenie przy łóżku, które posłuży dziecku np. przy wieczornym czytaniu. Świetnie sprawdzi się niewielka lampka nocna mocowana do ściany lub stojąca na szafce nocnej. Przy wyborze oświetlenia zwróć jednak uwagę na temperaturę barwową. Jeśli wynosi ona od 2500 do 2700 K – będzie pasować do lampki nocnej, natomiast oświetlenie w okolicach 5600 K – sprawdzi się przy biurku podczas nauki.