Wnętrze wysokie czy niskie? - oto jest pytanie!

W jakim wnętrzu czujesz się najlepiej? Wolisz wysokie czy niskie stropy? Fanom niskich pomieszczeń należy przypomnieć, że obecnie minimalna dopuszczalna wysokość pomieszczenia to 250 cm. W czasach prl-owskich budowało się pomieszczenia o wysokości nawet 240 cm ze względu na oszczędzanie powierzchni. A jaka wysokość jest maksymalna? W przepisach nie jest ona dokładnie określona. Właśnie dlatego obecnie pojawia się tendencja do budowania bardzo wysokich pomieszczeń. Czy warto? Postaraliśmy się więc odpowiedzieć na to pytanie przygotowując zestawienie wad i zalet.

Wnętrza wysokie lub niskie - zalety i wady

Wnętrza niskie

Niskie wnętrza / fot. dwell, idecorgram.com

Mała powierzchnia - pierwsza myśl, która kojarzy się z niskim wnętrzem to mała powierzchnia, to skutkuje także mała zawartością powietrza, co wpływa na dyskomfort mieszkańców. Z drugiej strony takie pomieszczenie o wiele łatwiej jest rozgrzać. Należy się w nim skupić więc na odpowiedniej wentylacji, aby uniknąć zaduchu i wilgoci.

Utrudniona instalacja

I wcale nie dotyczy to tylko karniszy, które ciężko zamontować na zbyt nisko osadzonych oknach. Mowa tutaj także o przeprowadzeniu instalacji oraz wentylacji z powodu braku miejsca.

Mało światła

Ze względu na nisko położone okna światło słoneczne ma znacznie gorzej dociera do wnętrza pomieszczenia. Szczególnie przeszkadza to w długich pomieszczeniach, gdzie okna znajdą się na krótszych ścianach.

Przytulność i ciepło

Wspomnieliśmy już, że małe niskie pomieszczenie łatwiej ogrzać, co jest na plus szczególnie zimą. Ponadto niski strop wpływa na uczucie przytulności i daje duże możliwości urządzenia wnętrza.

Szybkie zmiany klimatu

W małych pomieszczeniach znacznie szybciej odczuwamy wszelkie zmiany powietrza, temperatury oraz wilgoci, co może być zaletą lub wadą.

Oszczędność ogrzewania

Skoro małe wnętrze nagrzewa się szybciej, to można oszczędzić na ogrzewaniu.

Wnętrza wysokie (280-450 cm)

Odpowiedni mikroklimat

W wysokich wnętrzach znacznie mniej odczuwamy wahania temperatury oraz zmiany wilgoci. To wpływa na lepsze samopoczucie.

Duże straty ciepła

Im większe i wyższe pomieszczenie tym dłużej będzie się nagrzewać i szybciej tracić ciepło, a to skutkuje większym zaangażowaniem systemu grzewczego. Trzeba to wziąć podczas wybierania pieca oraz ocieplenia do domu.

Problemy z akustyką

W wysokich wnętrzach znacznie trudno jest osiągnąć dobrą akustykę sprzętów grających. Każdy dzwięk odbija się tutaj od z reguły gołych ścian, co wpływa na jakość dzwięku.

Im wyższe pomieszczenie na parterze, tym ciężej wejść na piętro

No właśnie... Pokonywanie schodów z wysokiego parteru na piętro staje się znacznie trudniejsze, gdyż mamy więcej schodów. Trzeba o tym pamiętać!

Niedostosowanie powierzchni do wysokości

To często popełniany błąd, który wpływa na dyskomfort związany ze złą akustyką, zmianą temperatur oraz znacznie zmniejsza uczucie przytulności.

Jak ocenić wysokość wnętrza?

Podczas oceniania wysokości wnętrza należy wziąć pod uwagę swoje własne upodobania, komfort oraz przeznaczenie danego pomieszczenia. Niedawne badania zmierzające do określenia optymalnej wysokości wykazały, że:

-pomieszczenia małe - o wielkości ok. 12 m2 - powinny mieć wysokość w granicach 250-260 cm, a pomieszczenia większe - o powierzchni ok. 30 m2 - w granicach 270-280 m.

Wysokie wnętrza lub niskie - przepisy

Aby więcej dowiedzieć się na temat przepisów regulujących wysokość pomieszczeń należy sięgnąć po rozporządzenie ministra infrastruktury z dn. 12.04 2002 r. W sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (dz. U. Nr 75, poz. 690), z późniejszymi zmianami.

Dowiemy się w nim, że oprócz minimalnej wysokości, czyli 250 cm, najniższy punkt nachylonego dachu to 190 cm. Należy więc zachować zdrowy rozsądek, aby czuć się dobrze w mieszkaniu.

Podsumowując, zarówno wysokie wnętrza, jak i niskie mają swoje wady i zalety. Trzeba więc pamiętać, że:

-im wyższe pomieszczenie, tym trudniej je rozgrzać

-wysokie pomieszczenia dają problemy z akustyką

-im większe pomieszczenie, tym powinno być wyższe

Na jakie więc pomieszczenie się zdecydujesz?