Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi?

Rozmiar. Według aktualnych przepisów drzwi powinny mieć minimum 200 cm wysokości i 90 cm szerokości. Są to optymalne wymiary do swobodnego poruszania się i wnoszenia np. zakupów czy mebli. Na rynku znajdują się też asymetryczne drzwi dwuskrzydłowe o szerokości 90 i 40 cm. Dzięki temu wejście do domu staje się jeszcze szersze i pozwala na swobodne przenoszenie dużych przedmiotów.

Izolacja akustyczna. Jeśli mieszkasz przy głośnej ulicy lub w centrum miasta, warto zainwestować w dźwiękoszczelne drzwi. Każde z nich posiadają współczynnik izolacji akustycznej (27-43 decybele). Oznacza to, że im wyższa wartość, tym lepsza ochrona dźwiękoszczelna. Możesz więc wybrać taki model, który będzie idealnie odpowiadał twoim potrzebom.

Termoizolacja. Drzwi chronią przede wszystkim przed wiatrem, deszczem i innymi zjawiskami atmosferycznymi. Najlepiej sprawdzą się takie, które są wypełnione styropianem czy wełną mineralną, a im są grubsze i masywniejsze, tym lepiej chronią przed zimnem.

System antywłamaniowy. Drzwi z takim systemem mają wzmocnione zamki, zawiasy i ościeżnice. Posiadają także specjalne oznaczenia, które kwalifikują je do konkretnej klasy. Tak więc najlepiej chronią drzwi o klasie 3 i 4, które stawiają opór przez ok. 20 minut. Istnieją także drzwi o klasie 5 i 6, które zabezpieczają przed włamaniem z użyciem elektronarzędzi.

Estetyka. W tym przypadku wybór zależy od gustu gospodarza. Zwróć jednak uwagę, aby drzwi pasowały do reszty domu m.in. do elewacji, okien i dachu. W nowoczesnych budynkach dobrze będą wyglądały klasyczne i proste drzwi, a w domach w stylu pałacowym – dwuskrzydłowe, z łukiem i przeszkleniami.

Drzwi zewnętrzne – z jakiego materiału?

Najczęściej wybierane są drzwi stalowe z drewnianą lub stalową ramą. Są dość tanie, ale jednocześnie trwałe, mocne i odporne na zniszczenia i uszkodzenia mechaniczne. Jeśli natomiast zależy ci na dźwiękoszczelności, takie drzwi nie będą dobrym wyborem. Lepiej postawić na te zrobione z drewna, które mają dobrą izolację akustyczną i termiczną. Ponadto takie drzwi występują w rozmaitych kolorach i posiadają różnego rodzaju zdobienia. Jeśli jednak szukasz tańszego rozwiązania, świetnie sprawdzą się drzwi z PCV. Produkowane są z utwardzonego plastiku, a na koniec wzmacniane aluminiowymi lub stalowymi elementami. Ich zaletą jest doskonała bariera izolacyjna i akustyczna, ale źle reagują na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Oznacza to, że nie stanowią też dobrej ochrony przed włamaniami. Warto również wspomnieć o drzwiach aluminiowych, które są odporne na czynniki atmosferyczne, ogień, a także doskonale chronią przed włamaniami.

Drzwi otwierane na zewnątrz czy do wewnątrz?

Drzwi otwierane do wewnątrz doskonale komponują się z elewacją budynku i są swego rodzaju ozdobą domu. Dzieje się tak głównie za sprawą cofnięcia drzwi do wewnątrz, które otacza rama ościeżnicowa. Dzięki temu wszystkie elementy do siebie pasują i tworzą zgraną całość. Ich wadą jest jednak to, że nie chronią stuprocentowo przed deszczem czy śniegiem. Może się okazać, że nie są one na tyle szczelne, jak te otwierane na zewnątrz. Przy wyborze drzwi otwieranych do wewnątrz warto pamiętać, aby w ich zasięgu nie znajdowały się meble i przedmioty, które mogłyby przeszkodzić w ich otwieraniu i zamykaniu. Jeśli chodzi o drzwi otwierane na zewnątrz, nie wyglądają tak dobrze, jak te, które otwiera się do wewnątrz. Widoczne są zawiasy, a ościeżnica wydaje się schowana i wąska. Należy także pamiętać o regularnym odśnieżaniu, głównie dlatego, że śnieg i lód łatwo mogą uszkodzić dolną krawędź drzwi.

Z przeszkleniami czy bez?

Zanim wybierzesz drzwi przeszklone lub pełne, zastanów się, czy aspekt dekoracyjny jest dla ciebie równie ważny, jak wytrzymałość czy odporność. Jeśli tak, postaw na drzwi z przeszkleniami. Wyglądają one dużo bardziej okazale i elegancko, a dodatkowo doświetlają wnętrze. Można dowolnie dobierać rodzaj szkła – matowe, przezroczyste czy półprzepuszczalne. Pamiętaj jednak, że drzwi z przeszkleniami gorzej chronią przed włamaniami, a szkło słabiej izoluje ciepło. Dlatego warto zainwestować w podwójne przeszklenia i nieco grubsze szkło.