Rodzaje oświetlenia
Oświetlenie w domu dzieli się na ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Ogólne powinno znajdować się w centrum pomieszczenia, aby oświetlało całą przestrzeń. Dobrze sprawdzą się żyrandole lub lampy sufitowe. Z kolei oświetlenie miejscowe warto zamontować w miejscach, w których wykonujemy różne czynności np. gotowanie, czytanie. W tym przypadku postaw na lampy, które z łatwością skierujesz w konkretne miejsce. Natomiast oświetlenie dekoracyjne służy głównie podkreśleniu walorów pomieszczenia. Zwykle wybiera się do tego lampy dekoracyjne w rozmaitych kształtach i barwach. Oprócz swojej najważniejszej funkcji, oświetlenie buduje nastrój w pomieszczeniach i optycznie je powiększa. Dodatkowo podkreśla wystrój wnętrza, a także ma wpływ na naszą koncentrację. Przy wyborze oświetlenia warto wziąć pod uwagę jego barwę. Światło ciepłe nadaje przytulności i sprzyja odpoczynkowi, dlatego doskonale nadaje się do sypialni i salonu. Natomiast światło neutralne jest nieco chłodniejsze i działa pobudzająco w związku z czym sprawdzi się np. w domowym biurze. Istnieje także światło zimne z niebieskawym odcieniem.
Oświetlenie do salonu i sypialni
Do salonu wybierz oświetlenie ogólne np. żyrandol, lampy sufitowe lub wiszące czy kilka kinkietów, które można skierować w dowolną stronę. W małych niskich pokojach dziennych lepiej sprawdzi się plafon, a w nieco większych i wyższych – lampa wisząca. Z kolei do oświetlenia jedynie fragmentu pomieszczenia, wykorzystaj lampy podłogowe, które dają efekt poświaty idealnej podczas wieczornego oglądania filmów. Niektóre z nich mają regulowane ramię lub ruchomy wysięgnik, dzięki czemu sprawdzą się np. podczas lektury ulubionej książki. Oprócz tego możesz dodać oświetlenie punktowe, które doskonale podkreśli i wyeksponuje domową biblioteczkę czy ciekawą dekorację ścienną. Wykorzystaj do tego kinkiety lub taśmy LED.
Oświetlenie w sypialni powinno sprzyjać odpoczynkowi oraz budować przytulną atmosferę. Dlatego też proponujemy zamontować lampy sufitowe lub kinkiety, a przy łóżku ustawić lampkę nocną, która zapewni nam odpowiednią ilość światła podczas wieczornego czytania. Sprawdzą się także wysokie lampy podłogowe, najlepiej z regulacją natężenia światła. Natomiast oświetlenie dodatkowe w postaci listew LED możesz wykorzystać do doświetlenia szafy.
Kuchnia i łazienka – oświetlenie
W kuchni oraz jadalni warto zadbać o funkcjonalne oświetlenie w kilku strefach. W centrum pomieszczenia możesz zamontować kinkiety lub powiesić kilka lamp obok siebie np. nad stołem. Natomiast światło punktowe powinno się znaleźć pod szafkami wiszącymi, nad blatem i zlewozmywakiem. Łazienka również powinna posiadać światło ogólne w postaci opraw wpuszczanych lub lamp sufitowych. Oprócz tego niezbędne jest oświetlenie nad lustrem, które przydaje się szczególnie podczas golenia się lub robienia makijażu. Ciekawym pomysłem jest lustro z oświetleniem pozwalające na równomierne oświetlenie twarzy. Dodatkowo, aby stworzyć przyjemny nastrój, możesz zamontować dyskretne oświetlenie nad toaletą lub listwy LED.
Oświetlenie w pozostałych pomieszczeniach
Doskonałym pomysłem na oświetlenie garderoby są regulowane reflektorki halogenowe oraz małe lampy sufitowe. Dodatkowo wewnątrz szaf warto zamocować świetlówki liniowe, które stworzą ciekawy klimat. Z kolei w przedpokoju i na schodach zrezygnujmy z okazałych żyrandoli, a zamiast nich zamontujmy niewielkie kinkiety. Oprócz tego sprawdzi się też oświetlenie nad lustrem, najlepiej regulowane.