Zioła możesz uprawiać w różnych pojemnikach, od plastikowych lub glinianych doniczek po zabawne przedmioty. Upewnij się tylko, że mają odpowiedni drenaż. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z zielarstwem, czy jesteś doświadczonym ogrodnikiem, możesz uprawiać zioła. Przy odpowiedniej ilości światła słonecznego, wystarczającej ilości wody i okazjonalnym zastrzyku nawozu, nagrodzą Cię obfitymi zbiorami. Możesz je wykorzystać zarówno do celów kulinarnych, jak i leczniczych. 

Oregano

Jeśli posadzisz oregano w doniczce, możesz łatwiej kontrolować jego wzrost. Drobne listki są pełne smaku. Możesz nimi posypać domową pizzę lub bruschettę. Sprawdzą się również doskonale jako dodatek do sosu winegret i marynat. Podkreśla smak wielu dań kuchni śródziemnomorskiej i meksykańskiej. Lubi lekką, dobrze przepuszczalną glebę. Zapewnij możliwość wysychania między podlewaniami. Okazjonalnie stosuj nawozy, jeśli w ogóle. Co ciekawe, delikatnie pachnące kwiaty oregano świetnie sprawdzą się w sałatkach. 

Rozmaryn

To roślina wieloletnia o pokroju krzewu. Ma aromatyczne liście przypominające igiełki. Nadaje wyjątkowej głębi smaku pieczonym ziemniakom i kurczakowi. Możesz ją zasadzić w doniczce i postawić na słonecznym parapecie. Istnieje wiele odmian rozmarynu, z których większość rośnie pionowo. Niektóre odmiany opadają kaskadowo. Nadają się więc idealnie do doniczek. Pamiętaj, że rozmaryn potrzebuje stałej wilgoci. Nie możesz go jednak przelewać.

Tymianek

Wspomniane zioło jest łatwe w pielęgnacji, odporne na suszę. Spodoba się zarówno początkującym, jak i doświadczonym ogrodnikom. Wygląda fantastycznie, gdy drobne listki wystają ponad krawędź doniczki. Daj mu pełne nasłonecznienie i nie przelewaj. Do celów kulinarnych wypróbuj angielski lub cytrynowy tymianek. Ma mocne, aromatyczne liście. Jego smak uzależniony jest od wybranej odmiany. Zazwyczaj dodaje się go do potraw mięsnych, zup i gulaszów. Posadź tymianek w glinianej doniczce, aby gleba wyschła między podlewaniami. Pamiętaj, że nie lubi mokrych korzeni. Przycinaj zdrewniałe łodygi i regularnie podcinaj końcówki, aby zachęcić roślinę do wzrostu.

Szałwia

Wspomniane zioło sprawdzi się doskonale w drobiu i farszach. Rośnie dobrze zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, o ile codziennie otrzymują 6-8 godzin bezpośredniego światła słonecznego. Jeśli uprawiasz je w domu, w razie potrzeby możesz zastosować jarzeniówki.

Mięta

Mięta często bywa uciążliwa w ogrodzie. Zajmuje bowiem każdą wolną powierzchnię. Ta cecha sprawia, że wspomniane zioło można spokojnie uprawiać w pojemniku. W ten sposób zmusisz miętę do pozostania w określonej przestrzeni. Istnieje wiele odmian, różniących się nieznacznie smakiem i właściwościami. Największą popularnością cieszy się mięta zielona i pieprzowa. Wszystkie rodzaje mają szerokie, zielone liście, które po zgnieceniu wydzielają specyficzny zapach na bazie mentolu.

Bazylia

Wspomniane zioło odgrywa kluczową rolę we włoskiej kuchni. Często łączy się ją z pomidorami. Jeśli chcesz ją hodować w domu, zadbaj o to, aby odtworzyć warunki panujące latem. Umieść bazylię w słonecznym, ciepłym miejscu. W razie potrzeby doświetlaj ją jarzeniówkami.