Bukszpan jest przystosowany do szerokiego zakresu warunków świetlnych i preferuje żyzną, wilgotną, dobrze przepuszczalną glebę, wzbogaconą materią organiczną. Sprawdź, na jakie choroby jest najbardziej narażony.

Plamki na liściach

Słomkowożółte liście są usiane małymi, czarnymi strukturami owocnikującymi. Można je zobaczyć tylko na liściach osłabionych po zimie. Dlatego chroń rośliny przed wiatrem i mgłą solną.

Nicienie

Występuje tutaj problem ze wzrostem. Liście stają się brązowawe, a krzew zaczyna marnieć. Na małych korzeniach można zauważyć brązowe, martwe obszary, które się powiększają, obejmując całe końce. 

Po usunięciu bukszpanu możesz zasadzić w tym miejscu roślinę podatną na nicienie, chyba że najpierw dokładnie odkazisz i napowietrzysz to miejsce.

Zaraza bukszpanu

To choroba grzybicza, objawiająca się okrągłymi, brązowymi plamami na liściach. Opadają wszystkie lub większość liści, a gałązki zaczynają obumierać. Na szczęście nie ma wpływu na korzenie, dlatego krzew zaczyna odrastać. Bukszpan zwykle nie umiera z tego powodu, ale po wielokrotnym traceniu liści staje się tak słaby, że nie ma odporności na inne choroby. Wtórne infekcje zazwyczaj atakują i zabijają roślinę.

Nie ma lekarstwa na zarazę, dlatego należy podjąć właściwe środki zapobiegawcze. Trzymaj się z dala od bukszpanu, gdy jest mokry. Oczyść podeszwy butów, zanim przejdziesz z jednej części ogrodu do drugiej. Zdezynfekuj sekatory, pielęgnując poszczególne rośliny. Zanurz je w roztworze wody i wybielacza w proporcjach 9:1, na 10 sekund, a następnie pozwól im wyschnąć na świeżym powietrzu. Wytrzyj je dokładnie wodą z mydłem i wysusz przed odłożeniem. Zniszcz lub pozbądź się ścinków bukszpanu. Nigdy ich nie kompostuj, jeśli nie masz pewności, że rośliny są wolne od chorób. Nie sadź bukszpanu w miejscach częściowo zacienionych.

Zgnilizna korzeni

Zgnilizna korzeni jest wywoływana przez grzyby. Liście zmieniają kolor z normalnego ciemnozielonego na jasnozielony. Korzenie stają się ciemne i gniją. Kora też gnije i zaczyna się łuszczyć. W końcu cała roślina obumiera. 

Zgniliźnie korzeni sprzyja wysoka wilgotność gleby  i wysokie temperatury. Nadmierne podlewanie rośliny lub długie okresy ulewnych deszczy również sprzyjają rozwojowi choroby. Środki chemiczne są często nieskuteczne w zwalczaniu zgnilizny, dlatego podejmij niezbędne środki zapobiegawcze.

Kupuj wolne od chorób rośliny z renomowanej szkółki. Posadź je w drenażowanym miejscu. Jeśli ziemia jest ciężka i gliniasta, wymieszaj ją z porowatym materiałem, takim jak kora. Glebę wokół zarażonego bukszpanu możesz potraktować odpowiednim fungicydem zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. W ten sposób ograniczysz rozprzestrzenianie się grzyba wśród roślin. Musisz się jednak liczyć z tym, że nie zabijesz go w zakażonym bukszpanie. 

Pixabay.com

Zaraza łodygowa

Wywoływana jest przez grzyba. Pierwszym zauważalnym objawem jest to, że niektóre gałęzie lub rośliny nie rozpoczynają wzrostu na wiosnę, jak nowe. Liście zmieniają kolor z ciemnozielonego na jasnozielony do różnych odcieni opalenizny. Odwracają się w górę i leżą blisko łodygi. Na liściach i gałązkach pojawiają się małe, różowawe, woskowate owocniki grzyba. Kora u podstawy korzeni staje się luźna i zaczyna odchodzić od szarego lub czarnego przebarwionego drewna pod spodem.

Pamiętaj, by usuwać martwe gałęzie. Corocznie usuwaj i niszcz wszystkie liście, które nie rozwinęły się w pełni. Wypróbuj fungicyd na bazie miedzi.