8 rzeczy, których nie wolno trzymać w łazience

łazienka
Unsplash.com

Wiele osób twierdzi, że w łazience można trzymać prawie wszystko. W gruncie rzeczy istnieje sporo rzeczy, których nie powinno się w niej przechowywać. Panuje tutaj wilgoć i zmienne temperatury. Niekorzystne środowisko nie tylko zepsuje makijaż i perfumy, lecz także stworzy idealne środowisko bakterii. Sprawdź, co warto wyciągnąć z łazienki, zanim się zepsuje!

Mydło w kostce

Niezależnie od tego, czy trzymasz kostki mydła na zlewie, czy w mydelniczce, łatwo się brudzą. Dodatkowo szybko mnożą się na nim bakterie, gdy bierzesz je brudnymi rękami. Wybierz mydło w płynie i przelej do dozownika.

Kosz na pranie

Być może wydaje Ci się, że warto trzymać kosz na bieliznę w łazience. Wygodnie jest włożyć brudne ubrania przed wzięciem prysznica lub kąpielą, a zużyte ręczniki zaraz po. Niestety, ze względu na zwiększoną wilgotność może się na nich pojawić pleśń i kwaśny zapach. Należy podkreślić, że nawet pranie w wysokich temperaturach niezbyt tu pomoże. Trzymaj w łazience tylko te ręczniki, których rzeczywiście używasz. Resztę schowaj do szuflady w sypialni. Ponadto unikaj suszenia mokrych ręczników na wieszaku. Zawieś je w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu lub elektrycznej suszarce do ręczników.

Leki

Większość leków należy przechowywać w suchym, chłodnym miejscu.  To całkowite przeciwieństwo warunków, które panują w łazience. Pamiętaj, że niewłaściwe przechowywanie leków zmniejsza ich skuteczność. Trzymaj je w szufladzie w sypialni, poza zasięgiem dzieci i zwierząt. Tam samo zrób z witaminami i suplementami. 

Kosmetyki do make-upu

Ogólnie rzecz biorąc, kosmetyki do makijażu należy trzymać w temperaturze pokojowej. W łazience występują zmienne temperatury, które wpływają negatywnie na kolorowe kosmetyki. Pamiętaj, by przenieść je do sypialni. Dzięki temu wyczarujesz z nich perfekcyjny makijaż. Bakterie i pleśnie chętnie chowają się w pędzlach i gąbkach do makijażu. Jeśli dodasz ciepło i wilgoć, nie możesz ich bardziej uszczęśliwić. 

Szczoteczki do zębów

To oczywiste, że chcesz trzymać szczoteczkę w miejscu, w którym myjesz zęby. Z drugiej strony, za każdym razem, gdy spłuczesz wodę w toalecie, uwalniasz bakterie do powietrza. Ciepło i wilgoć tworzą doskonałe warunki dla bakterii, w związku z tym, przenieś szczoteczkę w chłodne, suche miejsce.

Lakier do paznokci

Badania wykazały, że kolor i konsystencja lakieru może się zmienić pod wpływem ciepła i światła. Wspomniane czynniki zewnętrzne aktywują rozpuszczalniki zawarte w produkcie. Przechowuj buteleczki w pozycji pionowej, w chłodnym i ciepłym miejscu. Dzięki temu masz pewność, że nic im się nie stanie.

Szlafrok

Trzymaj szlafroki z dala od łazienki. Podobnie, jak w przypadku ręczników, w szlafroku mogą gromadzić się bakterie i pleśń. Wilgoć nadaje im stęchły zapach. Pozwól im wyschnąć w innym miejscu niż łazienka.

Biżuteria

Wiele osób trzyma biżuterię na komodach i toaletkach nie bez powodu. Pierścionki, bransoletki, czy łańcuszki mogą zmatowieć pod wpływem wilgoci, szczególnie jeśli są srebrne. Przechowuj je w chłodnym, suchym miejscu lub hermetycznej torbie.