Zastanawiasz się, czy kupić mieszkanie od dewelopera, czy z rynku wtórnego? Chcesz wiedzieć, na co warto zwrócić szczególną uwagę? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który pomoże Ci na poszczególnych etapach zakupu własnego mieszkania. 

Stan deweloperski- co to znaczy?

W folderach reklamowych możesz często się spotkać z pojęciem: mieszkanie w stanie deweloperskim. Zastanawiasz się, co to dokładnie znaczy? Nie ma tutaj jednoznacznej definicji. Dlatego dokładnie przeczytaj umowę zakupu nieruchomości, zanim ją podpiszesz. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, porozmawiaj o tym z agentem sprzedaży. W ten sposób unikniesz przykrych niespodzianek. Ogólnie rzecz mówiąc stan deweloperski określa nieruchomość (dom lub mieszkanie) ze wszystkimi mediami, ale bez wykończenia. Co to dokładnie oznacza? Sam musisz pomyśleć o pomalowaniu ścian, gniazdkach i grzejnikach. 

Standard wykończenia

Kwestie wykończeniowe nie należą bowiem do obowiązków dewelopera. Mieszkanie w stanie surowym jest tańsze niż mieszkanie pod klucz, do którego możesz wprowadzić się od razu. Musisz jednak doliczyć koszty wykończenia, uzależnione od preferowanego standardu. Z drugiej strony wybierając takie rozwiązanie, zyskujesz większą swobodę aranżacji. Najczęściej stan deweloperski obejmuje okna PCV, zamontowane drzwi zewnętrzne i otynkowane ściany. Sporadycznie wliczony jest sedes w łazience i wanna, a także gładź szpachlowa. W najdroższych wersjach deweloper proponuje gotowe podłogi i drzwi wewnętrzne. Każde rozwiązanie ma zalety i wady, dlatego warto je spokojnie przeanalizować.

Stan deweloperski podwyższony to świetny kompromis między mieszkaniem wykończonym a niewykończonym. Nie musisz już myśleć o wszystkich pracach remontowych. Deweloper zadbał tutaj o wykończenie ścian i sufitów tynkiem i białą farbą. Z drugiej strony nie powinieneś liczyć na drzwi wewnętrzne i sprzęt sanitarny.  Mieszkanie od dewelopera możesz dostosować do swoich potrzeb.

Jaka jest rola dewelopera?

To firma lub osoba, która inwestuje w rozwój lub przebudowę nieruchomości. Dobrze zna i rozumie przepisy dotyczące planowania i wymogi budowlane. Wie, jak osiągnąć zwrot z inwestycji. Kupując niezabudowane lub niedostatecznie wykorzystane grunty/budynki, deweloperzy mogą przekształcić ten obszar w nowy blok mieszkalny, imponujące centrum handlowe lub cokolwiek, co byłoby odpowiednie (i lukratywne) dla danej lokalizacji. Kluczową częścią działalności dewelopera jest zabezpieczenie początkowego finansowania projektu.

Dlaczego warto wybrać doświadczonego dewelopera?

Najlepsi deweloperzy mają duże doświadczenie w dostarczaniu klientom wysokiej jakości projektów. Współpracują ze wspaniałymi architektami, dostawcami materiałów i firmami budowlanymi. Dodatkowo zapewniają bezpieczeństwo finansowe.

Im lepszy i bardziej doświadczony deweloper, tym większe prawdopodobieństwo, że dotrzyma wyznaczonych terminów. Potrafi rozwiązać problemy i nie ignoruje opinii klientów. Zadba o infrastrukturę osiedlową. W swoich planach może uwzględnić plac zabaw, obiekty małej architektury, tereny zielone i punkty handlowo-usługowe.