Czy rośliny w Twoim ogrodzie są skarłowaciałe, pomarszczone? A może żółkną lub mają zwijające się liście? Sprawdź spód listków. Być może znajdziesz przyczynę: duże grupy mszyc i/lub lepkie pozostałości, które pozostawiają po karmieniu. W przypadku roślin o ciasno umiejscowionych liściach, takich jak lilie jednodniowe, mszyce często zakorzeniają się u ich podstawy. 

Jak rozpoznać te szkodniki ogrodowe?

Zazwyczaj mają 6 mm. Mogą być białe, czarne, żółte, zielone, brązowe lub czerwone. To prawdziwa zmora ogrodników na całym świecie. Żywią się sokiem roślinnym i dosłownie wysysają życie z liści, łodyg, pąków, kwiatów, owoców i korzeni. Mszyce rozmnażają się szybko. W ciągu jednego sezonu możemy mówić o kilku pokoleniach. Zanim je zauważysz na swoich roślinach, prawdopodobnie znajdujesz się w środku inwazji. Na szczęście istnieje kilka skutecznych domowych sposobów na mszyce.

Spryskaj liście preparatem owadobójczym DIY

Prowadzisz wojnę z większą liczbą mszyc? W takim razie przygotuj środek owadobójczy o niskiej toksyczności. Wysuszy miękkie ciała mszyc, nie szkodząc przy tym roślinom. 

Wymieszaj kilka łyżeczek płynu do mycia naczyń z jednym litrem wody. Następnie spryskaj lub przetrzyj roztworem liście, łodygi i pąki. Pamiętaj, że wspomniane owady lubią chować się pod listkami, dlatego dokładnie pokryj ich spód. Powtarzaj ten proces co dwa-trzy dni przez kilka następnych tygodni, dopóki się ich nie pozbędziesz.

Wybieraj rozsądnie sąsiednie rośliny

Oregano, szczypiorek, szałwia, czosnek, por, cebula i inne rośliny o silnym zapachu mogą odstraszać mszyce. Posadź je w problematycznych obszarach ogrodu. Możesz też uprawiać rośliny, które przyciągają mszyce, takie jak nagietek i nasturcja, po przeciwnej stronie posiadłości. Dzięki temu odciągniesz owady od problematycznej części ogrodu. To długoterminowy środek samobójczy, ale pomoże w znacznym zmniejszeniu populacji mszyc w ciągu kilku sezonów.

Zastosuj olej Neem

Napełnij butelkę z rozpylaczem olejem Neem i spryskaj liście po dokładnym umyciu. Mszyce zjadają takie listki i obumierają. W ten sposób zwalczyć również meszki, przędziorki, chrząszcze, mączliki, mrówki i różnego rodzaju gąsienice. Musisz jednak pamiętać, że olej Neem może także odstraszyć pożyteczne owady. Dlatego zachowaj ostrożność, stosując taki preparat. Postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Rozcieńcz olej w wodzie lub użyj gotowego sprayu z olejem Neem. Dzięki niemu pozbędziesz się też różnych rodzajów grzybów.

Wypróbuj alkohol do zwalczania mszyc

Alkohol izopropylowy może być bardzo skuteczny. Upewnij się jednak, że nie zawiera żadnych dodatków. Najlepiej działa etanol (alkohol zbożowy). Najczęściej ma stężenie 70% lub 95%. Aby przygotować spray owadobójczy, zmieszaj 70% alkoholu i wodę w proporcjach 1:1. Jeśli używasz alkoholu 95%, zmieszaj alkohol z wodą w następujących proporcjach 1:1,5. 

Jeżeli chcesz zwiększyć skuteczność działania, wymieszaj w butelce z rozpylaczem 5 filiżanek wody, 2 szklanki alkoholu i 1 łyżkę mydła w płynie. Pamiętaj, by najpierw przetestować mały obszar. Zastosuj rano lub wieczorem, gdy słońce nie świeci jeszcze tak mocno. Obserwuj roślinę przez kilka dni pod kątem jakichkolwiek niepożądanych reakcji, zanim zastosujesz więcej.