Ekspres do kawy: na co zwrócić uwagę przy wyborze?

ekspres do kawy
Unsplash.com

Ekspresy do kawy dostępne są w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Niektóre urządzenia są odpowiednie dla fanów espresso, podczas gdy inne wyczarują cudowną piankę. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie ekspresu!

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Zastanów się, jaką kawę lubisz najbardziej. Małe cappuccino, duże late, a może klasyczne espresso lub americano? W ten sposób łatwiej dobierzesz ekspres do swoich potrzeb. W ofercie znajdziesz modele z pojedynczym kotłem, wymiennikiem ciepła, czy podwójnym kotłem. Pomyśl, jak często będziesz korzystał z urządzenia. Na pojedyncze, poranny napoje spokojnie wystarczy jeden bojler. Dużą popularnością cieszą się ekspresy z podwójnym bojlerem. W tym przypadku jeden służy do przygotowywania wrzątku i parzenia kawy, a drugi generuje parę do spieniania mleka.

ekspres przelewowy
Unsplash.com

Ekspresy przelewowe w atrakcyjnych cenach

Ekspresy przelewowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Zazwyczaj wyposażone są w 0,3-2 l zbiorniki na wodę. Oprócz tego zawierają praktyczny pojemnik na kawę. Najczęściej stosuje się tutaj jednorazowe filtry papierowe, ale można również wykorzystać filtr metalowy wielokrotnego użytku. Pamiętaj, by dokładnie go umyć po każdym użyciu. Dzbanek zwykle wykonany jest ze szkła żaroodpornego lub stali, dlatego może również służyć jako termos. Płyta grzewcza utrzymuje odpowiednią temperaturę kawy przez około 4 godziny.

Jeśli korzystasz z takiego urządzenia, odkryj odpowiednią grubość mielonej kawy. Tradycyjne ziarna są nieco grubsze niż te, stosowane w ekspresie przelewowym. Ponadto, jeśli maszyna umożliwia regulację temperatury wody, ustaw ją na 90-94 ° C. Jeżeli już to ustalisz, wspomniany ekspres jest łatwy w obsłudze. Wystarczy, że wsypiesz do niego kawę. 

Ekspres na kapsułki: jak wybrać?

Jeśli szukasz łatwego i szybkiego sposobu na przygotowanie kawy w domowym zaciszu, zwróć uwagę na Dolce Gusto, Nespresso i Tassimo. Proponowane urządzenia nie zajmują zbyt wiele miejsca, dlatego sprawdzą się w każdej kuchni. Niektóre maszyny ograniczają się do espresso, podczas gdy inne przygotują herbatę, gorącą czekoladę, czy karmelowe macchiato. Droższe modele zwykle oferują więcej opcji dostosowywania. Decydując się na takie urządzenie, możesz zapisać preferencje i dostosować temperaturę lub poziom pianki. Niektóre ekspresy oferują aplikacje, dzięki którym możesz nimi sterować za pomocą smartfona lub monitorować zapasy kapsułek. 

Czy warto kupić ekspres ciśnieniowy?

Decydując się na takie urządzenie, zyskujesz większą kontrolę nad mocą i wielkością napoju. Możesz tutaj używać dowolnych ziaren kawy, pod warunkiem, że są odpowiednio zmielone. Niektóre ekspresy wykorzystują również saszetki ESE, takich jak torebki herbaty. Dzięki temu możesz przygotować różne napoje, nie robiąc przy tym bałaganu. Zastanawiasz się, czy są jakieś wady? Może zająć trochę czasu, zanim zaparzysz dobrą kawę. Pozwól sobie na błędy!

Większość ekspresów do kawy ma dyszę parową, która spienia mleko w osobnym dzbanku. Jeśli lubisz tradycyjne rozwiązania, zwróć uwagę na model z pokrętłami i elementami sterującymi.