Komary mogą być najmniej mile widzianymi szkodnikami w Twoim domu i ogrodzie. Drażnią, wydają nieprzyjemne dźwięki i boleśnie kąszą. W niektórych przypadkach mogą przenosić choroby. Zobacz, jak sobie z nimi poradzić!

Pułapka na komary

Przetnij butelkę na pół i odwróć jedną połówkę do góry nogami. Teraz zagotuj jedną szklankę cukru i jedną szklankę wody, a następnie dodaj do mieszanki dwie szklanki chłodnej wody. Poczekaj, aż mieszanina ostygnie do 30 stopni Celsjusza. Do mikstury dodaj łyżeczkę aktywnych, suchych drożdży. Zabezpiecz pułapkę taśmą. Dzięki temu komary przylecą do cukru, utkną w pułapce i utopią. Pamiętaj, by raz na jakiś czas zmienić pułapkę.

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie?

Istnieje wiele wspaniałych ziół i kwiatów, które nie tylko świetnie wyglądają, lecz także odstraszają komary. Wspomniane rośliny poradzą sobie też z muchami i innymi owadami, uprzykrzającymi odpoczynek na świeżym powietrzu. Doskonale sprawdzi się tutaj bazylia, mięta pieprzowa, rozmaryn, trawa cytrynowa i koperek. Możesz również posadzić nagietek, by wyczarować ogród wolny od komarów. 

Wentylator: skuteczny sposób na komary

Stawiając wentylatory w strategicznych miejscach, możesz uchronić się przed komarami. Wspomniane owady są słabymi lotnikami i nie potrafią dobrze nawigować w strumieniu powietrza lub jego obrębie. Dodatkowo wentylatory zapewniają chłód. Dzięki temu nie pocisz się tak bardzo, tym samym komary mają problem, by Cię znaleźć i ugryźć.

Kilka przepisów na naturalny spray na komary

Szukasz naturalnego środka na komary i muchy? W takim razie wypróbuj nasz przepis! Posiekaj jedną główkę czosnku i jedną małą cebulę. Następnie wymieszaj je z czterema łyżeczkami pieprzu cayenne, czterema szklankami wody i jedną łyżką płynu do mycia naczyń. Popsikaj sprayem problematyczne miejsca. Taka mieszanka wytrzyma około tygodnia, pod warunkiem, że przelejesz ją do słoika z ciasno dopasowaną pokrywką. Postaw słoik w ciemnym, chłodnym miejscu.

Możesz też wymieszać ¼ szklanki octu jabłkowego, ¼ szklanki oczaru wirginijskiego i 20 kropli kombinacji olejków eterycznych (cytronelowy, rozmarynowy, cedrowy, herbaciany, eukaliptusowy, z trawy cytrynowej lub drzewa herbacianego). Przelej mieszankę do butelki z rozpylaczem. Wstrząśnij przed każdym użyciem. Spryskaj nim skórę, a komary będą trzymać się od Ciebie z daleka.

Szukasz skutecznego i naturalnego sposobu na komary? Sięgnij po miętę! Wymieszaj kilka kropli olejku miętowego z wodą i przelej do butelki z atomizerem. Dobrze wstrząśnij przed użyciem i spryskaj skórę!

Unsplash.com

Wyeliminuj stojącą wodę

Dorosłe komary składają jaja w stojącej wodzie i w niej składają larwy. Opróżnij wszystkie stojące zbiorniki z wodą, jakie tylko możesz. Przy okazji sprawdź, czy rośliny mają odpowiedni drenaż. Pamiętaj, by po deszczu wyjść na podwórko. Zobacz, w jakich obszarach zebrała się woda. Jeśli masz jakieś rowy lub dziury, istnieje duże ryzyko, że przylecą tam komary. 

Opracuj także rutynowy harmonogram, w którym sprzątasz podwórko przed i po deszczu. Liście, gałęzie i stosy drewna często zatrzymują wilgoć. Mogą zablokować rynny i rowy odwadniające, dlatego regularnie je usuwaj.