Muszki mogą wpłynąć na rozwój rośliny, uniemożliwiając ich kwitnienie. Wspomniane owady często doprowadzają do nieestetycznych sęków na liściach i łodygach. Zastanawiasz się, jak sobie z nimi poradzić? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Bazylia

To wszechstronne zioło, które możesz hodować zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Zapach bazylii skutecznie odstrasza owady. Uważaj na roślinki zakupione w supermarketach, zazwyczaj nie są zahartowane, dlatego nie poradzą sobie w trudnych warunkach atmosferycznych. 

Pułapki na muszki

Muchy lubią składać jaja w wilgotnej ziemi. Jeśli przestaniesz podlewać rośliny, dopóki gleba nie wyschnie, muszki i larwy zginą. Kiedy wszystko wróci do normy, możesz ponownie podlewać roślinki. Jeśli zauważyłeś, że wokół nich latają dorosłe muszki, popsikaj je wodą zmieszaną z odrobiną soku z cytryny i kilkoma kroplami mydła w płynie. Jeżeli sytuacja nie ulegnie poprawie, przesadź rośliny.

Możesz też zastawić pułapki na muchy. Przygotuj: ocet jabłkowy (lub roztwór z białego octu i kilku kropel cytryny), wieczko z małymi otworami i słoik albo starą puszkę. Wlej odrobinę octu do puszki lub słoika. Tera zakryj je pokrywką. Upewnij się, że otwory są na tyle duże, że muszki przez nie wlecą, ale jednocześnie na tyle małe, by już się nie wydostały. Teraz postaw słoik lub puszkę w zainfekowanym obszarze. Zobaczysz, że wkrótce ocet zwabi muszki. Kiedy słoik będzie już pełny, możesz go wyrzucić.

Jak pozbyć się muszek z rur?

Jeśli ze zlewu wyfruwają muchy, z pewnością szukasz sposobów na to, aby się ich pozbyć. Możesz wlać do rury oliwę z oliwek, by skutecznie zwalczyć owady. Zapach zwabi muszki, które później przylgną do oleju. Aby zmaksymalizować efekty, powtórz zabieg kilkukrotnie. 

Olej sosnowy na muchy

Namocz czyste, miękkie szmatki w oleju sosnowym, a następnie zawieś je u góry we wszystkich oknach. Przymocuj je do szyby za pomocą szpilek. Dzięki temu możesz mieć pewność, że zapach odstraszy owady. Dodatkowe szmatki zawieś nad drzwiami wejściowymi i garażowymi.

Ogranicz jasne światło

Owady, takie jak pszczoły, latające mrówki, komary i ćmy, lgną do światła. Zamontuj więc żółte żarówki lub oświetlenie z regulacją, szczególnie przy drzwiach zewnętrznych, by trzymać owady z dala od domu. Zmień jasne żarówki na różowe lub pomarańczowe. W letnie dni staraj się też włączać światło tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest potrzebne.

Zapobiegaj wolno płynącej lub stojącej wodzie

Podobnie jak w przypadku komarów, cykl życiowy muszek obejmuje stadia wodne i lądowe. Larwy i poczwarki gromadzą się wokół źródeł wody. Możesz je często zobaczyć wśród roślin i zieleni. Jeśli chcesz pozbyć się muszek, unikaj nadmiernego podlewania. Upewnij się, że woda nie stoi w glebie, doniczkach i pojemnikach. Substancje odżywcze w ziemi przyspieszają wzrost i rozwój much, dlatego regularnie poluzuj glebę, by zapobiec tworzeniu się kałuż. Popraw przepływ wody drenażowej, systematycznie usuwając zatory.

Ogranicz nawóz do minimum

Muszki rozmnażają się w siedliskach bogatych w składnikach odżywczych. Nawozy stymulują wzrost roślin, ale z drugiej strony stwarzają sprzyjające warunki dla owadów i krocionogów. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu nie tylko zmniejszysz populację muszek, lecz także zadbasz o zdrowie roślin.