Hortensja to bardzo lubiany kwiat w świecie miłośników tworzenia ogródków domowych. Jest długowieczna, pięknie kwitnie i nie wymaga zbyt dużo pielęgnacji. Trzeba ją jednak od czasu do czasu podcinać. Kiedy i jak? To wszystko zależy od rodzaju posiadanej hortensji. Oto jak to odpowiednio wykonywać.

Jak przycinać hortensje?

Hortensja ogrodowa

Najbardziej popularna odmiana, czyli hortensja ogrodowa nie wymaga podcinania. Wiele ludzi robi ten błąd, że mimo wszystko podcina jej krzewy, a to wpływa na zaburzenie kwitnienia. Lepiej więc zostawić ją w spokoju.

Hortensja piłkowana

Czyli podgatunek hortensji ogrodowej. Jest bardzo wytrzymała i podobnie jak jej siostra nie potrzebuje zbyt częstego podcinania. Podcinać można jedynie uschnięte lub zmarznięte pędy i uschnięte kwiaty. Nazywa się to strzyżeniem sanitarnym.

Hortensja krzewiasta

Uchodzi za najpiękniejsza odmianę tego kwiatu i posiada wieli podrodzajów. Przykładowo odmianę Anabelle tniemy corocznie na wiosnę 20-30 cm od ziemi. Dzięki temu będzie ona lepiej rosła, a kwiaty będą bardziej okrągłe i okazalsze. Będą wręcz zachwycające. W przypadku hortensji krzewiastej i bukietowej niemal wszystkie jej odmiany tniemy 20-30 cm. Mniej ścinamy zaś odmiany karłowate jak Datr's Little Dot. Oprócz tego raz na kilka lat warto przeprowadzić cięcie odmładzające i ściąć o około 40-50 cm. Dzięki temu kwiaty będą większe i zaczną szybciej rosnąć.

Hortensja dębolistna

Ta odmiana wymaga najbardziej specyficznego cięcia i nieco bardziej szczegółowej pielęgnacji. Hortensja ta charakteryzuje się przepięknymi liśćmi, które na jesień przebarwiają się na ostre kolory. Jest bardzo wrażliwa na uszkodzenia i słabo się regeneruje. Cięcie więc ograniczamy tutaj do usuwania martwych kwiatów i suchych pędów. Podobnie wygląda sprawa z hortensją kosmatą, która kwitnie w pędach kilkuletnich.

Wiesz już, jak przycinać hortensje? Mamy nadzieję, że te wskazówki ci pomogą!