Jeśli kaloryfer jest gorący na dole, ale zimny na górze, najprawdopodobniej w środku znajduje się powietrze. Z grzejnika mogą dobiegać niepokojące odgłosy, takie jak bulgotanie, szum lub gwizdy. Sprawdź, jak skutecznie odpowietrzyć kaloryfer!

Sposób na zapowietrzony grzejnik

Włącz ogrzewanie i poczekaj, aż wszystkie kaloryfery się nagrzeją. Może to trochę potrwać, w zależności od liczby grzejników i wielkości domu. Określ, które kaloryfery wymagają odpowietrzenia. Załóż cienkie rękawiczki, aby się nie poparzyć  i sprawdź dokładnie każdy grzejnik. Upewnij się, że cała powierzchnia ma taką samą temperaturę. Jeśli grzejniki na górze są zimne lub dobiega z nich bulgotanie, upatruj przyczyny w uwięzionym powietrzu.

Wyłącz ogrzewanie i poczekaj, aż kaloryfery ostygną. Teraz połóż szmatkę lub stary ręcznik pod zaworem odpowietrzającym. Dzięki temu woda spokojnie wchłonie się w ścierkę lub ręcznik, a nie w podłogę. Jeśli podczas odpowietrzania nie wydostaje się powietrze ani woda, prawdopodobnie zawór jest zatkany. W tym przypadku przyda Ci się klucz do odpowietrzania grzejników. Włóż go zaworu upustowego, aż się zatrzasną. Podłóż ściereczkę i przygotuj się na złapanie kropli. Powoli przekręć klucz w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Syczenie sygnalizuje, że z kaloryfera wydobywa się powietrze. Przekręcaj zawór, aż będzie otwarty maksymalnie do połowy. Pamiętaj, by nie otwierać go do końca. W przeciwnym razie woda może ulatniać się zbyt szybko. 

Odpowietrzanie kaloryfera: krok po kroku

Jeśli syk ustanie, a zacznie wyciekać woda, możesz być pewny, że dobrze wykonałeś swoje zadanie. Teraz przekręć klucz, aby zamknąć zawór. Uważaj, by nie zrobić tego za mocno, w przeciwnym razie możesz go uszkodzić. Jeżeli korzystasz z ciśnieniowej instalacji centralnego ogrzewania, najprawdopodobniej zauważysz, że manometr na kotle spadł po odpowietrzeniu kaloryferów. Zanim ponownie włączysz ogrzewanie, podnieś ciśnienie w kotle.

Unsplash.com

Dlaczego wieje z kratek wentylacyjnych?

Istnieje kilka rodzajów grzejników, ale większość urządzeń bazuje na centralnym ogrzewaniu. W zależności od wielkości domu, doprowadzenie do komfortowej temperatury w pomieszczeniach może zająć 30-60 minut. Jeśli włączysz ogrzewanie i zauważysz, że przez kratki wentylacyjne wydobywa się chłodne powietrze, nie martw się, zwłaszcza jeśli przez chwilę nie korzystałeś z systemu. Jeżeli po kilku minutach sytuacja nie uległa zmiany, poszukaj przyczyny problemu. 

Zatkane filtry powietrza mogą wpłynąć na wydajność cieplną. Wspomniane elementy skutecznie wychwytują zanieczyszczenia, kurz i cząstki, unoszące się w powietrzu. Z drugiej strony mają tendencję do przedmuchiwania z jednego pomieszczenia do drugiego, jeśli są brudne. Pamiętaj, by wymieniać filtry co trzy miesiące, chyba że rzadko włączasz ogrzewanie. Nawet jeśli system HVAC służy zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia, potrzebuje filtra powietrza. 

Masz starszy piec z lampką kontrolną? Jeśli lampka nie świeci, palniki pieca nie zapalą się, co oznacza brak ciepła. W tym przypadku wyłącz piec, a następnie poszukaj zespołu lampki kontrolnej i przełącznik resetowania. Otwórz pokrywę pieca, najprawdopodobniej znajdziesz tam pokrętło z trzema ustawieniami. Przekręć je do pozycji “OFF” i poczekaj 3-5 minut. Teraz przekręć je na “Pilot” i wciśnij. Kiedy wciskasz pokrętło, przytrzymaj zapalniczkę w otworze pilota, aż płomień się zapali. Przekręć na “on” i ustaw termostat na ogrzewanie. Upewnij się, że temperatura jest o 5 stopni niższa od temperatury pokojowej.