Jak urządzić minimalistyczne wnętrze?

minimalistyczne wnętrze
Unsplash.com

Pojęcie „,minimalizm” pojawił się po raz pierwszy w połowie lat 60. Był głównie używany do opisu rzeźb Roberta Morrisa i Donalda Judda. Od tego czasu poszerzono znaczenie tego pojęcia. Używane jest obecnie w wielu różnych sferach, od mody i muzyki po projektowanie i architekturę.

Minimalizm w projektowaniu wnętrz

Styl minimalistyczny taje się coraz bardziej popularny. Dawniej koncentrował się na bardziej surowych i zimnych motywach. Natomiast teraz akcent kładziony jest na miękkich i żywszych wariantach tego stylu. Do podstawowych zasad możemy zaliczyć ostre linie, solidne powierzchnie, niskie meble i pastelowe odcienie. Chociaż ostatnio pojawiły się miększe kształty, więcej kolorów i faktur.

Główna idea

Główną ideą minimalizmu są proste i naturalne formy. Wizualnie łączy różne płaszczyzny. W aranżacji wnętrz oznacza przestronne pokoje z minimalną ilością mebli i detali. Głównym elementem jest dbałość o kształt, kolor i fakturę.

Aranżacja nie zakłada podziału na pokoje. Oddziela się je meblami, tkaninami lub szkłem.

Kształty i kolory

W nowoczesnym minimalizmie akcent położony jest na ostre geometryczne kształty i asymetrię. Ważny jest kształt, a nie cel. Meble muszą mieć opływowe kształty. Powinny być tapicerowane skórą w neutralnym kolorze. Błyszczące powierzchnie i proste linie będą wyglądać niesamowicie w każdym wnętrzu. Detale powinny być wykonane ze stali nierdzewnej lub chromu. Podłoga powinna być zawsze wykonana z materiałów, które można łatwo wyczyścić. Dlatego najczęściej wybierane jest drewno, linoleum lub kamienne płytki. Warto zadbać o przestrzeń, w której można zgromadzić wszystkie rzeczy. Jeśli masz większe mieszkanie, możesz urządzić prostą garderobę.

Biel dominuje w minimalistycznym wnętrzu. Powinien stanowić podstawę ścian, podłóg i mebli. Alternatywnie możemy też wybrać inne neutralne kolory, takie jak beżowy, szary i jasnozielony. Pamiętajmy też o użyciu jednego nietypowego koloru w jasnym odcieniu. Tradycyjny i popularny jest jasnoczerwony. Podkreśla szczegóły na białym tle. Możemy jednak wybrać dowolny kolor, który lubimy. Wszystko jest kwestią gustu. Możemy też zawiesić obraz lub duże dekoracje na ścianach. Duże okna bez zasłon lub firanek, tworzą efekt lekkości.

Minimalizm jest popularny, ponieważ wnętrze wygląda lekko i świeżo. Aranżacja wnętrz w takim stylu nie jest drogie. Minimalizm to styl życia, który wyróżnia się pragnieniem idealnego porządku i dobrej organizacji. Cieszy się dużą popularnością wśród biznesmenów i kreatywnych ludzi. Chętnie wybierają go osoby, które cenią połączenie prostoty, wyrafinowania, piękna i praktyczności. Pozwala wyrazić siebie, bez używania krzykliwych akcesoriów i niecodziennych mebli. Jeśli lubimy prosty i surowy styl, wybierzmy minimalizm.

Czyste linie

Minimalistyczne meble i dodatki stawiają na funkcjonalność i praktyczność. Płaskie, gładkie powierzchnie i mocne, czyste linie tworzą odważny wystrój, który podkreśli podstawowy charakter każdego przedmiotu. Nie znajdziesz tu mebli i akcesoriów z oryginalnymi wzorami ani bardzo szczegółowymi zdobieniami.
Czyste blaty i puste powierzchnie, gołe ściany ze stylowymi dziełami sztuki oraz eliminacja bałaganu, w tym stosów papierów i kolekcji bibelotów, są niezbędne do stworzenia minimalistycznej przestrzeni.