Jak uzyskać efekt rdzy?

efekt rdzy
Pixabay.com

Podczas gdy większość ludzi próbuje wymyślić, jak pozbyć się rdzy, są też tacy, którym się podoba. Stosując odpowiednią technikę, możesz uzyskać taki niebanalny efekt. Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem, użyj kilku farb o różnych kolorach. Potrzebujesz również zwykłego piasku. Dzięki tym materiałom możesz uzyskać zardzewiały efekt na wielu przedmiotach zarówno w domu, jak i na zewnątrz.

Prawdziwa rdza

Ziemisty, naturalny, rustykalny efekt rdzy podkreśli wyjątkowy charakter otoczenie. W mgnieniu oka ożywi nawet najbardziej nudną przestrzeń. Co ważne, ten bogaty, oryginalny możesz uzyskać teraz zdecydowanie łatwiej, dzięki nowoczesnym farbom.

Przypominająca toskańskie patia i angielskie ogrody wiejskie, rdza jest jednym z najbardziej atrakcyjnych nowych trendów w tym sezonie.

Dzięki większej głębi niż klasyczna terakota i więcej ciepła niż metal lub kamień, powłoka z efektem sztucznej rdzy wprowadzi do Twojej przestrzeni wyjątkową atmosferę. Dodatkowo nada upragnioną jednolitość roślinom doniczkowym i fantastycznie komponuje się z bujną zielenią ogrodu.

Jak uzyskać niebanalny efekt rdzy?

Nałóż warstwę podkładu przeznaczonego do wszystkich powierzchni i pozostaw do wyschnięcia. Pamiętaj, że czas schnięcia jest uzależniony od marki produktu, dlatego zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami producenta.

Wybrany przedmiot pomaluj białą akrylową farbą lateksową. Posyp piaskiem przypadkowe obszary, gdy farba jest jeszcze mokra i poczekaj 12 godzin, dopóki nie wyschnie. Dzięki temu powstaną utlenione lub szorstkie miejsca, w których tworzy się rdza. Ten krok jest opcjonalny, ale warto go zrobić, jeśli marzysz o szorstkiej teksturze.

Teraz podnieś przedmiot i odwróć go, by spadł z niego nadmiar piasku, zanim pokryjesz go kolejną warstwą farby, tym razem ciemnobrązowej. Pamiętaj, by zastosować tutaj technikę tepowania. Dzięki niej wyczarujesz na przedmiotach fantazyjne wzory. Polega na zanurzaniu pędzla w farbie i wklepywania jej zamiast szczotkowania. Nie pokrywaj nią całego przedmiotu. Upewnij się, że prześwituje bazowa warstwa.

Umyj dokładnie pędzel i sięgnij po farbę w kolorze terakoty. Pomaluj nim miejsca, które nie są brązowe. Odłóż przedmiot na noc, by spokojnie wysechł.

Jak zrobić rdzę?

Spryskaj cały przedmiot wodą. Użyj techniki punktowej, aby nanieść szarą farbę na całą powierzchnię i poczekaj, aż wyschnie. Dzięki niej brązowa i terakotowa farba stanie się wyblakła. W tym momencie zobaczysz pierwsze ślady rdzy.

Ponownie spryskaj przedmiot wodą, a następnie pomaluj pomarańczową farbą przypadkowe obszary. Pamiętaj, by zastosować ją w miejscach, w których naturalnie tworzy się rdza.
Trzymaj farbę w sztyfcie w jednej ręce i stuknij o nią krawędź pędzla. Włosie powinno wystawać poza krawędź sztyftu. W ten zyskujesz kontrolę nad tym, gdzie spadną plamy farby.

Naturalna rdza pojawia się zazwyczaj wzdłuż krawędzi i na rogach, w których gromadzi się woda. Teraz przetrzyj szmatką przedmiot, by odpryski nie wyglądały sztucznie. Zanim postawisz dekorację na zewnątrz, poczekaj, aż wyschnie. Zazwyczaj zajmuje to 24 godziny.