Rolety sprawdzą się doskonale w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Zachwycają oryginalnym designem i starannym wykonaniem. Dostępne są w różnych kolorach i wzorach, dzięki czemu dopasujesz je do każdej przestrzeni. Szukasz wskazówek, jak łatwo je wyczyścić? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!

Najłatwiejszy sposób na wyczyszczenie rolet

Nawet jeśli Twoje roleta nie została wykonana ze specjalistycznego materiału, nadal możesz ją łatwo wyczyścić. Wystarczy, że całkowicie ją opuścisz, a następnie delikatnie pozbędziesz się kurzu i brudu za pomocą odkurzacza do tapicerki. Teraz wytrzyj ją z góry na dół i z dołu do góry za pomocą czystej, wilgotnej szmatki. Poczekaj, aż wyschnie, zanim ponownie ją podniesiesz. 

Jak pozbyć się uporczywych plam?

Jeśli sama woda nie poradziła sobie z plamami, wypróbuj produkt do czyszczenia tkanin. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Musisz się jednak liczyć z tym, że wyczyszczony obszar będzie zdecydowanie jaśniejszy niż reszta rolety. Nie podnoś jej, dopóki całkiem nie wyschnie. W ten sposób zapobiegniesz tworzeniu się pleśni.

Jak naprawić sztywny lub hałaśliwy sznurek do rolety?

Jeśli z biegiem czasu, sznurek się wypatrzył, najprawdopodobniej będziesz musiał go nasmarować. Przyda Ci się profesjonalny spray silikonowy. To powszechnie dostępne, bezpieczne i skuteczne rozwiązanie. Wystarczy, że będziesz postępował zgodnie z instrukcją producenta. Uważaj, aby nie spryskać tkaniny. W przeciwnym razie mogą się na niej pojawić brzydkie plamy. 

Jak usunąć pleśń z rolet?

Osiadanie pary wodnej na oknach może zwiększyć ryzyko pojawienia się pleśni na roletach. Zarodniki w ciepłych i wilgotnych warunkach przylegają do materiału. Zastanawiasz się, jak skutecznie je usunąć? Możesz je wyczyścić na sucho lub potraktować specjalnym detergentem na pleśń. Delikatnie wyszczotkuj problematyczne miejsca za pomocą sztywnej szczotki. W ten sposób usuniesz niepożądany osad. Teraz poczekaj, aż roleta wyschnie. Dzięki temu zapobiegniesz dalszemu rozprzestrzenianiu się zarodników lub powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. 

Pamiętaj, aby wysuszyć rolety, gdy tylko się zamoczą. Aby przyspieszyć cały proces, możesz użyć suszarki do włosów, pozostawić otwarte okno w celu wentylacji lub włączyć wentylator albo osuszacz. Jeżeli pojawią się na niej zarodniki pleśni, przygotuj roztwór z białym octem i sokiem z cytryny. Poradzi sobie z pleśnią i usunie uporczywe plamy, jednocześnie nie uszkadzając tkaniny. 

Jak wymyć metalowe rolety?

Rolety metalowe, najprawdopodobniej wykonane z aluminium, słyną z trwałości. Potrafią wytrzymać długą ekspozycję na słońce, a przy odpowiedniej pielęgnacji mogą Ci służyć wiele lat. Zazwyczaj pokryte są warstwą antystatyczną, która odpycha kurz. Pamiętaj jednak, aby raz na jakiś czas przetrzeć je suchą szmatką. Jeżeli minęło trochę czasu od ostatniego czyszczenia, zastosuj delikatne mydło i zimną wodę.

Dużą popularnością cieszą się też rolety plastikowe. Łatwo się wyginają, można je prać i są mniej podatne na pękanie. Wystarczy, że przetrzesz je suchą szmatką lub mieszanką wody i mydła.