Niektóre osoby sądzą, że nowoczesne wnętrza są zimne i minimalistyczne. To nieprawda. Wystarczy kilka prostych trików, by stały się eleganckie, przytulne i wygodne. Pozbądź się zbędnego bałaganu, dzięki czemu wprowadzisz relaksującą atmosferę. Zobacz, jak urządzić eleganckie, funkcjonalne wnętrze?

Jak rozpoznać styl nowoczesny?

Słowo „nowoczesny” jest jednym z najczęściej używanych określeń w aranżacji wnętrz. Często myli się go ze stylem współczesnym. Opiera się na ruchu projektowym, który narodził się na przełomie XIX i XX wieku. Kładzie się tu duży nacisk na naturalne materiały, neutralne lub ziemiste kolory oraz eliminację zbędnych detali. Podczas gdy we współczesnych aranżacjach można zobaczyć bogactwo kolorów, nowoczesne wnętrze wyróżnia się monochromatyczną paletą barw.

W nowoczesnym wnętrzu dominują jasne kolory. Wspomniany styl kojarzy się z prostotą, subtelnym wyrafinowaniem, celowym użyciem faktur i czystymi liniami. Aranżując przestrzeń, zwróć uwagę na kształt, kolor i teksturę. Nowoczesny design zakłada prostotę w każdym elemencie, także w meblach i akcesoriach.

Jak zaaranżować industrialne wnętrze?

Styl industrialny, jak sama nazwa wskazuje, czerpie inspirację z magazynu lub miejskiego loftu. W wielu elementach wyczuwa się niedokończoną surowość. Nierzadko można tutaj zobaczyć odsłoniętą cegłę, kable. Pomyśl o wysokim suficie, starym drewnie i wiszących metalowych oprawach oświetleniowych. Nie zagracaj wnętrza dużą ilością mebli. Możesz zawiesić jedno lub dwa dzieła sztuki abstrakcyjnej albo kilka fotografii, by wprowadzić odrobinę koloru. Aby wprowadzić przytulną atmosferę, wybierz naturalną paletę i organiczne tektury, takie jak drewno i skóra.

Przemysłowy wystrój wnętrz nawiązuje do charakterystycznego wyglądu fabryk, magazynów i zakładów produkcyjnych XX wieku. Globalizacja zmieniła sposób życia i pracy. Duże miasta, takie jak Nowy Jork, Berlin, Londyn, pozostały z ogromnymi opuszczonymi magazynami i fabrykami. Stały się podwaliną wspomnianego stylu projektowania.

Minimalizm

Duży nacisk kładzie się tutaj na prostotę. Inspiracją są też japońskie ogrody i skandynawski design. Chociaż minimalizm może często wydawać się surowy, ma na celu ułatwienie nam życia. Zapewnia jasne, przestronne wnętrza, w których każdy mebel, półka, szafka, czy dzieło sztuki pełni określoną funkcję. Forma, wywodząca się z nowoczesnego designu, również odgrywa tu bardzo ważną rolę. Łącząc umiejętnie poszczególne elementy, można wprowadzić do pomieszczenia relaksującą atmosferę. Aby stworzyć minimalistyczną przestrzeń w swoim domu, rozważ następujące zasady: uporządkowane pokoje z wyznaczonymi miejscami do przechowywania, czyste linie, naturalne lub monochromatyczne kolory. Wszystkie elementy znajdujące się we wnętrzu muszą mieć jasny cel i miejsce.

Styl rustykalny w nowoczesnej odsłonie (modern rustic)

Łączy czyste linie z praktycznymi akcentami. Ważną rolę odgrywają tutaj naturalne faktury i antyczne detale. Nie może tutaj zabraknąć drewna, które przykuwa uwagę organiczną naturą i surowym urokiem. Zaakcentuj drewnianą podłogę. Możesz odsłonić belki stropowe i zamontować panele na ścianach.