Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza?

domowy odświeżacz powietrza
Pixabay.com

Wykonanie własnego odświeżacza powietrza jest o wiele łatwiejsze niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Jeśli zgromadzisz niezbędne składniki i akcesoria, przygotowanie dyfuzora zajmie Ci nie więcej niż 10 minut. Warto poświęcić trochę czasu, by Twój dom pachniał niesamowicie. Co ważne, taki odświeżacz jest wolny od konserwantów i potencjalnie szkodliwych chemikaliów. Sprawdź, jak przygotować go krok po kroku!

Dwie szybkie wskazówki

Jeżeli chcesz stosować olejki eteryczne, pojemniki na dyfuzory muszą być wykonane ze szkła. Jeśli masz duży dom, weź większy pojemnik i podwój składniki oraz liczbę pałeczek trzcinowych. Upewnij się, że są wystarczająco długie. Możesz wybrać butelkę po perfumach lub alkoholu. 

Ważne uwagi dotyczące olejków

Frakcjonowany olej kokosowy jest płynny. Sprawdzi się doskonale jako olej bazowy. Unikaj stałego olejku kokosowego. Możesz też wybrać organiczny olej słonecznikowy. Działa równie dobrze i jest łatwo dostępny. Pamiętaj, że olej powinien być cienki i jasny.

Grubsze oleje nie będą wędrować po trzcinach, aby rozproszyć się w powietrzu. Z kolei ciemne olejki mogą okropnie wyglądać w szklanym dyfuzorze.

Przepis na domowy dyfuzor

Aby przygotować odświeżacz powietrza w domowym zaciszu, przygotuj:

  • 1/2 szklanki frakcjonowanego oleju kokosowego,
  • 1 1/2 łyżki olejku zapachowego (20 ml)
  • 1 łyżeczkę alkoholu do wcierania,
  • 15 patyczków rattanowych do dyfuzora trzcinowego (powinny wystawać górną część wybranego pojemnika na dobre kilka centymetrów)
  • 1 ozdobny szklany słoik.

Przydadzą Ci się również łyżki, łyżeczki, zlewka do mieszania lub inny pojemnik.

Przygotowanie

Zbierz wymienione wyżej składniki i akcesoria. Wlej frakcjonowany olej kokosowy lub innego oleju bazowego do szklanej zlewki. Dodaj olejki zapachowe i alkohol, a następnie wymieszaj. Przelej do wybranego szklanego pojemnika. Dodaj patyczki i rozłóż je tak, aby równomiernie spoczywały na krawędzi. 

Jak korzystać z dyfuzora trzcinowego?

Od czasu do czasu poruszaj rattanowymi pałeczkami. Pamiętaj, by zmieniać je przynajmniej dwa razy w tygodniu, by zawsze cieszyć się silnym zapachem. Domowy odświeżacz powietrza możesz postawić w łazience, sypialni i gabinecie. 

Jeśli tworzysz więcej niż jeden dyfuzor trzcinowy, dodaj odrobinę różnorodności, używając różnych mieszanek olejków zapachowych. Dzięki temu każdy pokój będzie wyjątkowy. Zachwyci własnym, nieodpartym aromatem i wprowadzi relaksującą atmosferę. Lawenda w sypialni ukołysze Cię do snu.

W tym przepisie wolę używać olejków zapachowych niż eterycznych. Mogłabym długo mówić, jak niesamowite są olejki eteryczne, ale są dość drogie. Ten przepis wymaga 20 ml. 

Olejków zapachowych możesz używać w różnych domowych produktach do pielęgnacji skóry i perfumach. Pamiętaj, by wybierać produkty z górnej półki. Upewnij się, że nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych. 

Wybór jest ogromny. Niektóre olejki pachną jak jedzenie, np. babeczki jagodowe lub krówki. Inne naśladują olejki eteryczne, perfumy lub wodę kolońską. Sprawdzą się doskonale w domowym odświeżaczu powietrza. Co ciekawe, możesz nawet łączyć różne olejki zapachowe. Pamiętaj, że niektóre produkty są mocniejsze od innych. Staraj się zrównoważyć paletę zapachową.