Jak zrobić domowy środek do mycia podłóg?

domowy środek do mycia podłóg
Pixabay.com

Masz problem z plamą na podłodze, a nie masz odpowiedniego płynu, by się nią zająć? Z pomocy przychodzi wtedy domowy środek do mycia podłóg. Istnieje wiele bezpiecznych, prostych i skutecznych przepisów, które wykorzystują zwykłe produkty znajdujące się w spiżarni i pod zlewem. Sprawdź kilka z nich!

Podstawowe składniki

Zanim zaczniesz tworzyć domowy środek do mycia podłóg, dowiedz się, jak działają poszczególne składniki. Kluczową rolę odgrywa tutaj woda, która rozcieńcza mocniejsze preparaty czyszczące. Niektóre przepisy wymagają wody destylowanej, która wydłuża okres przydatności płynu. Warto też zwrócić uwagę na ocet winny. Szybko rozpuści nagromadzony brud. Z drugiej strony jego kwasowość może stanowić zagrożenie dla podłogi z kamienia naturalnego. W niektórych przepisach znajdziesz też sodę oczyszczoną. To łagodny składnik o pH zasadowym. Jeżeli nie jest całkowicie rozpuszczona, działa jak delikatny papier ścierny i naturalny dezodorant. Domowe preparaty mogą również zawierać boraks, amoniak, alkohol, płyn do mycia naczyń, oliwę z oliwek, sok z cytryny i olejki eteryczne. Uwaga! Pamiętaj, by najpierw przetestować je w niewidocznym miejscu na wypadek nieoczekiwanych przebarwień i uszkodzeń.

Uniwersalny domowy środek do mycia podłóg

Przygotuj następujące składniki:

  • 2 szklanki ciepłej wody,
  • ½ szklanki octu,
  • ¼ szklanki izopropylowego alkoholu do dezynfekcji (70%)
  • ⅛ łyżeczki płynu do naczyń (bez wybielaczy, olejków i środków nawilżających),
  • 5-10 kropli olejku eterycznego lub soku z cytryny (opcjonalnie

Wlej tę mieszaninę do małej butelki z atomizerem i zabierz się do mycia! Uwaga, ponieważ zawiera ocet, nie należy go stosować na posadzce z kamienia naturalnego.

Domowy środek do mycia podłóg drewnianych

Przygotuj następujące składniki:

  • 3,5 l gorącej wody,
  • ¾ szklanki oliwy z oliwek,
  • ½ szklanki soku z cytryny.

Wymieszaj składniki w wiadrze. Używając dokładnie wyciśniętego mopa, nałóż roztwór na podłogę. Pozostaw do wyschnięcia. Gorąca woda i sok z cytryny skutecznie wyczyszczą podłogę, a oliwa z oliwek ładnie ją wypoleruje. Nie musisz spłukiwać środka, gdy wyschnie.

Jak wyczyścić płytki w łazience?

Aby przygotować środek do dezynfekcji podłogi w łazience, potrzebujesz 3,5 l gorącej wody i ¼ szklanki boraksu. Wymieszaj je dokładnie w wiadrze. Zanurz w nim mop i przetrzyj posadzkę.

Domowy środek do mycia podłóg laminowanych

Laminat jest łatwy do czyszczenia i konserwacji, o ile nie używasz mydła ani detergentów z wodą. W przeciwnym razie mogą się na nim pojawić bąbelki. Aby przygotować skuteczny domowy środek do mycia podłóg, wymieszaj 2 szklanki ciepłej wody, 2 szklanki białego octu i 5-10 kropli olejku eterycznego lub soku z cytryny (opcjonalnie). Do mycia używaj miękkiej szmatki lub mopa.

Soda oczyszczona, woda i olejki eteryczne

Pomimo swoich legendarnych właściwości czyszczących ocet pozostawia wiele do życzenia w kwestii zapachów. Warto więc wymieszać go z olejkami eterycznymi. Doskonale sprawdzi się tu lawenda i wanilia. Wspaniale poprawią Ci nastrój. Dodaj 10-15 kropli olejku eterycznego do roztworu sody oczyszczonej i octu. Pamiętaj jednak, by zacząć od 2 do 3 kropli. Zobacz, czy podoba Ci się ten zapach i w razie potrzeby dodaj więcej.