Wybierając grabie, pamiętaj, by dopasować je do konkretnych zadań. Ułatwią wtedy jesienne prace w ogrodzie. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupów.

Jakie grabie do trawy?

Idealne grabie do trawy wyróżniają się gęstym rozstawem zębów, co zdecydowanie ułatwia pielęgnację trawnika. Możesz nimi nie tylko wyczesywać obumarłe źdźbła, lecz także napowietrzać i spulchniać podłoże. Najczęściej mają cieńsze, dłuższe i sztywniejsze zęby. Dodatkowo  są ostre i rzadziej rozmieszczone, dzięki czemu pozwalają utrzymać trawę w doskonałym stanie.

Idealne grabie do liści

Grabie do liści mają dość długie, elastyczne zęby, wykonane z plastiku lub metalu. Mogą być ułożone w wachlarz rozszerzający się na szczycie. Dzięki temu skutecznie usuwają liście z dużych i nierównych terenów. Doskonale sprawdzą się podczas grabienia trawnika. Mają 40-60 cm szerokości. 

Grabie wachlarzowe są bardzo lekkie, co zdecydowanie ułatwia usuwanie liści. Możesz je również śmiało wykorzystać do zbierania trawy. W ofercie znajdziesz zarówno modele o stałym, jak i regulowanym rozstawie zębów. Jeżeli cenisz sobie wygodę i funkcjonalność, wybierz regulowane grabie. Wyposażone są wtedy w specjalną blokadę, która zmniejsza i zwiększa rozstaw zębów. Dzięki temu możesz je dostosować do swoich potrzeb.

Wybierając grabie do liści, sprawdź, czy posiadają gęsto osadzone kolce. Dzięki dość długim zębom, nie niszczą sprzątanego podłoża.

Zwróć też uwagę, czy zapychają się liśćmi podczas grabienia. Pamiętaj jednak, że żaden model nie daje 100% skuteczności. Dużo tutaj zależy od ilości i gatunku zbieranych liści. 

Jak wybrać grabie do siana?

Producenci proponują również grabie do siana. Przydadzą się podczas grabienia łąk i pól. Pozwalają za jednym zamachem zgarnąć większą ilość siana. Mogą być plastikowe, drewniane lub aluminiowe. Dużą popularnością cieszą się aluminiowe grabie. Przede wszystkim dlatego, że są lekkie, odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Sprawdzą się wyśmienicie podczas grabienia dużych łąk.

Małe, plastikowe grabie do siana mają zwykle 16-18 zębów. Nie są zbyt trwałe, dlatego jeśli szukasz wytrzymałego, funkcjonalnego modelu, wybierz taki, który będzie wzmocniony PCV. W ofercie znajdziesz też drewniane grabie, zwykle mają 20 zębów. Taki model jest zdecydowanie trwalszy niż plastikowy, dlatego może Ci posłużyć przez długi czas. 

Uniwersalne grabie ogrodowe

Mogą być wąskie, szerokie lub standardowe. Najlepiej sprawdzą się w trudno dostępnych miejscach i na dużych, płaskich obszarach. Zwykle składają się z 12-15 zębów, umieszczonych prostopadle do belki. Uniwersalne grabie najczęściej mają długi, drewniany trzonek i metalową głowicę.  Możesz nimi wyrównać przekopaną glebę lub wymieszać nawóz z wierzchnią warstwą ziemi.

Przydadzą się również podczas zbierania liści i drobnych gałązek po strzyżeniu żywopłotu. Mają 40-50 cm szerokości. Co ciekawe, zęby zewnętrzne mogą się nieco różnić od wewnętrznych, dzięki czemu dobrze sprawdzą się na nierównym podłożu. 

Grabie polowe

Drewniane grabie polowe są większe niż pozostałe modele. Sprawdzą się w szczególnych pracach ogrodowych. Możesz je również wykorzystać po skoszeniu łąki.