Klimatyzacja: jak skutecznie ją wyczyścić?

klimatyzacja
Unsplash.com

Klimatyzacja sprawi, że dom stanie się oazą relaksu podczas fali upałów. Z biegiem czasu możesz jednak zauważyć, że urządzenie pracuje ciężej, by utrzymać efektywność na tym samym poziomie. Czyszczenie klimatyzatora jest niezbędnym elementem konserwacji. Sprawdź, jak się do tego zabrać!

Kilka wskazówek dla początkujących

Czyszczenie klimatyzacji zajmie trochę czasu, szczególnie jeśli do tej pory tego nie robiłeś. Przeznacz na to pół dnia, by uniknąć stresu i pośpiechu. Jeśli klimatyzator jest bardzo brudny lub wykazuje wyraźne oznaki zużycia, skorzystaj z pomocy specjalisty. W przeciwnym razie możesz osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego. 

Zanim zabierzesz się za czyszczenie klimatyzatora, sprawdź, jak działa system. Proponowane urządzenia składają się z elementów zewnętrznych i wewnętrznych. Każdy model ma inny typ wężownicy, którą trzeba dokładnie wyczyścić. Cewki zazwyczaj wykonane są z miedzi, dobrze przewodzącej ciepło. Wspomniane elementy zawierają chłodziwo. Skutecznie pochłaniają ciepło, kiedy przepływa przez nie ciepłe powietrze. Z kolei czynnik chłodzący bierze udział w wymianie ciepła. Pobiera lub oddaje ciepło, w zależności od potrzeb.

Wyłącz zasilanie

Klimatyzator składa się z wielu ruchomych części. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i najpierw wyłącz zasilanie. Jeśli urządzenie znajduje się w ciemnym miejscu, weź ze sobą latarkę. 

Wyczyść odpływ klimatyzatora

Jeśli roztwór wybielacza bez problemu spływa do kanalizacji, pomiń ten krok. Z drugiej strony, jeżeli spływa powoli, masz zatkany odpływ. Sprawdź, jak sobie poradzić w takiej sytuacji! Pamiętaj, by regularnie go czyścić i konserwować, w przeciwnym razie może gromadzić się na nim pleśń i glony. 

Odpływ często kończy się wokół jednostki skraplacza. Weź wąż próżniowy i przytrzymaj do końca rury spustowej. Zastanawiasz się, jak uniknąć wycieku powietrza? Możesz trzymać ręcznik wokół szczeliny. Odkurzaj przez 2-3 minuty, by pozbyć się osadu.

Jak czyścić klimatyzator zewnętrzny?

Przygotuj: środek czyszczący do wężownic klimatyzatora (postępuj zgodnie z zaleceniami producenta), odkurzacz z nasadą z miękką szczotką, odzież roboczą, rękawice, okulary ochronne i wąż ogrodowy z opryskiwaczem. Delikatnie odkurz żeberka skraplacza za pomocą miękkiej szczotki. Uważaj, by przypadkiem ich nie zagiąć. Teraz sięgnij po wąż ogrodowy. Dzięki niemu łatwo usuniesz trawę i liście z jednostki zewnętrznej. Następnie spryskaj wentylator specjalnym środkiem. Poczekaj 10-15 minut, aż produkt spieni się i zwiąże z brudem na cewkach. Wypłucz delikatnie wężem elementy cewki. Pamiętaj, by taki zabieg powtarzać przynajmniej raz w roku, najlepiej wiosną i latem. W ten sposób masz pewność, że urządzenie będzie działało bez zarzutu.

klimatyzator
Unsplash.com

Jak wyczyścić jednostkę wewnętrzną?

Klimatyzator wewnętrzny zawiera filtry przeciwpyłowe, które należy regularnie czyścić. Im bardziej zatkany filtr, tym urządzenie musi ciężej pracować, aby przepchnąć powietrze. Zazwyczaj wystarczy otworzyć plastikową osłonę i ostrożnie wyjąć filtr. Czasami jest więcej niż jeden. Wyszczotkuj lub odkurz filtry. Jeśli są bardzo brudne, możesz je umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Dobrze je wytrzyj, zanim włożysz je z powrotem.