Jeśli klimat szkodzi prawdziwemu kiwi, rozważ miniaturową odmianę. Mini kiwi mają mocne i trwałe liście, kwitną na przełomie maja i czerwca. Wspaniale ozdobią Twój ogródek. Sprawdź, jak je uprawiać!

Jak uprawiać mini kiwi w tunelu foliowym?

To rośliny dwupienne, które do produkcji owoców potrzebują odmian żeńskich i męskich. Oprócz tego potrzebują ruchu powietrza. Wielowegetacyjne tunele foliowe zazwyczaj zawierają boczne wywietrzniki, które zapewniają prawidłową wentylację. Pamiętaj, by na każde 8 sadzonek żeńskich przypadało 5 męskich. Możesz również poszukać mieszanych odmian samopylnych.

Mini kiwi jest ciepłolubne, dlatego wystaw je na jak najdłuższe działanie promieni słonecznych. Dorosła, zdrowa roślina może wytrzymać do - 30 stopni Celsjusza, nie narażaj jej jednak na takie warunki. Chroń sadzonki pod osłonkami, z czasem nabierają odporność. 

Kilka wskazówek dla początkujących ogrodników

Jeśli chcesz uprawiać mini kiwi w donicy, poszukaj takiej, która będzie przynajmniej dwa razy większa od średnicy kuli korzeniowej rośliny i nieco głębsza. Upewnij się, że ma otwory drenażowe i podstawkę. A może chcesz posadzić mini kiwi na działce? W takim razie wybierz miejsce w półcieniu lub pełnym słońcu, z dobrze przepuszczalną glebą. Unikaj zacienionych obszarów ogrodu. W przeciwnym razie roślina nie będzie prawidłowo się rozwijać. Posadź ją przy płocie lub dodaj kratkę, ponieważ mini kiwi często potrzebuje wsparcia. Nie dodawaj później elementów podporowych, ponieważ możesz uszkodzić bryłę korzeniową. Zadbaj o to już w czasie sadzenia. 

Mini kiwi to wieloletnia roślina pnąca, pochodząca z Chin, Japonii, Syberii i Korei. Rośnie tam od niepamiętnych czasów w naturalnym środowisku. Owoce ważą od kilku do kilkunastu gramów. Pod względem wielkości przypominają nieco winogrona deserowe. Pokryte są gładką, miękką i jadalną skórką.

Jaka gleba dla mini kiwi?

Ziemia powinna być przepuszczalna, żyzna i bogata w składniki odżywcze. Dzięki temu zapewnisz mini kiwi prawidłowy wzrost. Gleba ma być wilgotna, ale nie mokra. Sprawdź, czy zastosowane podłoże zapewnia odpowiedni drenaż.

Mini kiwi rozwija się powoli, dlatego wybierz sadzonki 2- lub 3-letnie. Młode roślinki posadź na tej samej głębokości, na jakiej rosły wcześniej. Następnie podsyp je kompostem lub obornikiem. W czasie upałów i w pierwszych miesiącach wzrostu roślina potrzebuje dużo wody, dlatego regularnie ją podlewaj.

Unsplash.com

Kiedy zbierać owoce kiwi?

Owoce najczęściej osiągają dojrzałość we wrześniu/październiku. Zbierz je przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami. Upewnij się, że owoce są miękkie i gotowe do spożycia. Jeśli martwią Cię jesienne przymrozki, zbierz kiwi, gdy jest jeszcze jędrne, ale ma czarne nasiona. Owoce możesz trzymać w lodówce maksymalnie przez sześć tygodni. Wyjmij je kilka dni przed jedzeniem, by zmiękły. 

Mini kiwi dostarcza dużo składników odżywczych, dlatego warto włączyć je do swojej diety. Mogą dojrzewać po zbiorze (owoce klimakteryczne), co jest rzadkością wśród jagód. Wspomniana roślina jest odporna na choroby, w związku z tym nie potrzebuje chemicznego opryskiwania.