Mrówki uwielbiają Twój ogród. Kusi je smak owoców i warzyw. Jeśli chcesz się ich pozbyć, zrezygnuj jednak z pestycydów. W przeciwnym razie otrujesz nie tylko mrówki, ale też pożyteczne robaki i zwierzęta, których potrzebujesz do zwalczania innych szkodników. Istnieją naturalne metody, które pomagają je wyeliminować lub odstraszyć. 

Jak mrówki mogą pomóc w ogrodzie?

Podobnie, jak biedronki, mrówki często pomagają zwalczyć szkodniki (chociaż nie zawsze), jedząc ich jaja i młode lub przeszkadzając im, podczas karmienia. W rzeczywistości wspomniane owady są skutecznym środkiem kontroli biologicznej. Dlatego niektórzy hodowcy celowo wprowadzają je w ramach strategii zintegrowanej ochrony przed szkodnikami. Warto wspomnieć, że z tej metody korzystali już rolnicy w IV wieku.

Ponadto mrówki ułatwiają zapylanie roślin. Maszerując od jednej rośliny do drugiej w poszukiwaniu pożywienia, często działają jako zapylacze. Dodatkowo wspomniane owady wspierają zdrowy ekosystem. Napowietrzają glebę, kopią tunele, przez które woda, tlen i składniki odżywcze docierają do korzeni roślin. Przyspieszają też rozkład materii organicznej, w tym liści i martwych owadów, tym samym użyźniając glebę.

Jak mrówki mogą niszczyć ogród?

Mrówki zwiększają populację niektórych szkodników. Lubią cukier. I zgadnij, co wytwarzają naturalnie mszyce (a także wełnowce, mączliki i inne szkodniki wysysające cukier)? Tak, cukier, w postaci lepkiej wydzieliny! Dlatego mrówki chronią te owady przed szkodliwymi drapieżnikami, by żywić się słodką substancją. Wydoją z nich spadź, a następnie zanoszą ją do mrowiska, by podzielić się nią z królową i innymi robotnicami. Mamy tutaj do czynienia z klasyczną symbiozą.

Kreda

Zmiażdż trochę kredy. Usyp nią linię wokół roślin lub na obrzeżach ogrodu. Dzięki temu powstrzymasz inwazję mrówek. Jeśli nie masz kredy, kup mielony cynamon, pieprz cayenne, curry lub puder dla niemowląt. Użyj ich w ten sam sposób. Zastosuj ponownie w razie potrzeby lub po deszczu.

Jak skutecznie odstraszyć mrówki?

Obszar wokół roślin przykryj obierkami z ogórków, które zawierają naturalny związek trans-2-nonenal, który skutecznie odstrasza mrówki. Takie samo działanie wykazuje kocimiętka, szałwia, mięta pieprzowa i mięta zielona. 

Weź wystarczającą ilość mięty pieprzowej lub szałwii, by wypełnić szklankę. Dodaj je do 1 l wrzącej wody i zdejmij z ognia. Poczekaj, aż mieszanina ostygnie. Teraz ostrożnie ją przecedź. Następnie wlej ją do butelki z rozpylaczem wraz z 1 łyżeczką płynu do mycia naczyń i oleju kokosowego. Wymieszaj i spryskaj rośliny w ogrodzie. Powtarzaj raz w miesiącu, a także po deszczu. 

Ziemia okrzemkowa

Rozsyp ziemię okrzemkową lub mączkę kostną w całym ogrodzie. Ziemia okrzemkowa to skamieniałe algi, które przecinają egzoszkielety mrówek.

Ocet lub sok z cytryny

Wymieszaj roztwór octu i wody w proporcjach 50:50 w butelce z rozpylaczem. Spryskaj nim bezpośrednio mrówki, by je zabić. Następnie wytrzyj je wilgotnym ręcznikiem papierowym i wyrzuć. 

Podobnie jak ocet, sok z cytryny wydaje się niszczyć zapachy, za którymi podążają mrówki. Wymieszaj sok z cytryny z wodą w proporcjach 1:3. To uniwersalny spray, który warto popsikać wokół drzwi, okien i miejsc, w których widziałeś mrówki.