Najnowsza technologia obróbki szkła wprowadziła konkretne i skuteczne rozwiązania dla projektów architektonicznych. Wybór właściwych okien może nas przyprawić o niezły zawrót głowy. Sprawdź, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Okna drewniane

Okna drewniane zwykle są bardziej wymagające w utrzymaniu, ponieważ trzeba je regularnie odnawiać przez cały okres użytkowania. Stworzą przytulną i miłą atmosferę. Pasują doskonale do domu w stylu tradycyjnym. Producenci proponują też coraz częściej duże, oryginalne oszklenia, które świetnie komponują się z nowoczesnym charakterem nieruchomości. 

Większość ram okiennych naśladuje drewna. Nie musisz zadowalać się tanią imitacją. jeśli dysponujesz większym budżetem. Prawdopodobnie pamiętasz ze szkoły, że drewno jest złym przewodnikiem ciepła. W związku z tym zapewnia 400 więcej izolacji niż stal i 1800 razy więcej niż oszklenia w aluminiowych ramach. Na dłuższą metę możesz sporo zaoszczędzić, płacąc niższe rachunki. Utrzymują ciepło w domu zimą, a przyjemny chłód latem. Ponadto rewelacyjnie tłumią dźwięki dobiegające z zewnątrz. Warto również pamiętać, że okna drewniane nie są podatne na rdzewieje. Sprawdzą się więc wyśmienicie w miejscach, w których panuje duża wilgoć.

Okna aluminiowe

Znajdują się w przystępnej cenie. Co prawda plastikowe ramy, takie jak PCV, mogą być tańsze, ale są mniej wytrzymałe. Z kolei okna aluminiowe mogą Ci służyć nawet 30 lat. Warto zaznaczyć, że są odporne na wypaczenie lub gnicie. Aluminium ma również wysoki stosunek wytrzymałości do masy. Dzięki temu wykazuje wysoką odporność na wgniecenie i uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo są łatwe w utrzymaniu. Wystarczy, że wyczyścisz je co 2-4 miesiące. Pasują zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych projektów.

Okna stalowe

Drewno było pierwszym materiałem używanym w stolarce. Na początku XX wieku, mniej więcej w tym samym czasie, gdy industrializacja i racjonalizm zaczęły kształtować architekturę, stal stała się popularnym materiałem do budowy drzwi i okien. Później zastąpiły ją PCV i aluminium. Dzisiaj stal zaczyna się cieszyć coraz większą popularnością. Producenci wprowadzili tutaj nowoczesne rozwiązania, by zminimalizować wymiary okien bez utraty wytrzymałości. 

Ramy stalowe są trzykrotnie silniejsze niż aluminiowe. Doskonale łączą tradycję z nowoczesnością. Świetnie sprawdzą się przy większych oszkleniach, zachowując czystą i prostą formę.

Podwójne, czy potrójne szyby?

Pojedyncze tafle szklane należą już do przeszłości. Obecnie dla konstruktorów i właścicieli nieruchomości  najważniejsza jest wydajność energetyczna, dlatego większość okien ma podwójne szyby. To oznacza, że okno składa się z dwóch tafli szkła połączonych przekładką, a przestrzeń między nimi jest wypełniona gazem izolacyjnym. Okna zespolone zapewniają doskonałą ochronę przed słońcem. 

W ofercie znajdziesz też modele przeszklone potrójnie. Jeśli chcesz uchronić się przed mrozem, warto zwrócić na nie uwagę. Kiedyś wspomniane przekładki były metalowe. Powodowały jednak kondensację i kryształki lodu. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo uwięzienia wilgoci między szybami, producenci wykonują teraz przekładki z obrabianego metalu lub pianki strukturalnej w połączeniu ze środkiem osuszającym.